Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą
Szczepienie pacjentów w domu. Będzie 11 dodatkowych zespołów

Specjalne wyjazdowe punkty szczepień dotrą do pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą przyjąć szczepionki w punkcie stacjonarnym. Ponad 100 dodatkowych punktów uzupełni sieć populacyjnych punktów szczepień, które zadeklarowały możliwość podania preparatu również w domu pacjenta.

Jak mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita, Narodowy Program Szczepień to ogromne przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne. Dodatkowe mobilne zespoły szczepiące to uzupełnienie i poszerzenie systemu – przygotowane z myślą o osobach, które ze względu na stan swego zdrowia nie mogą samodzielnie udać się do punktów szczepień czy skorzystać z transportu gminnego. Polski rząd uzupełnia w ten sposób siatkę zespołów z punktów populacyjnych. Dzięki dodatkowym mobilnym zespołom szczepiącym jeszcze szerzej będą zabezpieczone potrzeby osób, które chcą się zaszczepić, ale potrzebują wsparcia

Wyjazdowe punkty szczepień są dodatkowym wsparciem dla populacyjnych punktów, które zgłaszając się do Narodowego Programu Szczepień, potwierdziły, że są gotowe do mobilnego szczepienia pacjentów w domach. W skali kraju powstało 117 dodatkowych, wyjazdowych punktów szczepień. W ramach zakończonego naboru Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie wyłonił 11 dodatkowych, wyjazdowych zespołów szczepiących w domu. Swoim zasięgiem obejmą one wszystkie pięć obszarów: Małopolskę Zachodnią, subregion tarnowski, sądecki, podhalański oraz krakowski obszar metropolitalny, obejmujący Kraków i sąsiadujące powiaty, m.in. wielicki – wyjaśnia Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego OW NFZ.

Wyjazdowe punkty szczepień pojadą do pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień. To tzw. pacjenci leżący. W ramach realizacji Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciw wirusowi SARS-CoV-2, samorządy są zobowiązane do zapewnienia transportu do punktów szczepień osób mających trudności w samodzielnym dotarciu do ty miejsc. W akcję dowozu do punktów szczepień zaangażowani są strażacy z całej Małopolski. Do tej pory w naszym województwie z tej możliwości skorzystało już ponad 300 osób, a w przedsięwzięciu uczestniczyło 543 ratowników. Najwięcej osób przewiezionych zostało siłami Komend Powiatowych w Suchej Beskidzkiej oraz Nowym Targu.

Szczegółowe informacje na temat samorządowego transportu można uzyskać, kontaktując się z infoliniami uruchomionymi przez poszczególne gminy lub infolinią Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego – pod numerem 516 240 695 (czynna w dni robocze, w godzinach od  8:00 do 15:00).

Aby skorzystać z wyjazdowego punktu szczepień wystarczy zadzwonić do swojej poradni POZ. Lekarze rodzinni lub pielęgniarki opieki długoterminowej najlepiej znają swoich pacjentów, dlatego najszybciej potwierdzą, że konkretna osoba z ich listy potrzebuje szczepienia w domu, ze względów zdrowotnych

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.