Z rozpatrzonych już spraw dotyczących przeliczenia świadczenia osób z rocznika 1953 wynika, że w Ma
Niemal 5 tysięcy małopolskich emerytów otrzymało wyrównanie

Z rozpatrzonych już spraw dotyczących przeliczenia świadczenia osób z rocznika 1953 wynika, że w Małopolsce wyrównanie otrzymało niemal 5 tysięcy emerytów. Średnia wysokość wyrównania to kilkanaście tysięcy złotych.


Krakowski oddział ZUS przyznał wyrównanie emerytury 1,9 tysięcy osobom, w średniej wysokości 11,4 tysięcy złotych. W Nowym Sączu wyrównanie otrzymało 924 emerytów, a średnia to niemal 11,5 tysiąca złotych. W chrzanowskiej placówce, pod który podlega również inspektorat w Wadowicach, przeciętna kwota wyrównania sięgnęła 12,6 tysiąca złotych i otrzymało je 1,3 tysiąca osób. Natomiast w Tarnowie wypłacono wyrównanie 613 emerytom, o średniej wysokości 11,9 tysiąca złotych.

W Polsce łączna kwota wyrównania to 749 milionów złotych, średnia to prawie 11,6 tysiąca złotych. A otrzymało je 68,2 tysiąca osób. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeliczył w sumie ponad 100 tysiącach emerytur osób z rocznika 1953 i aż 96% spraw dotyczyło kobiet. Emerytura osób urodzonych w 1953 roku wzrosła przeciętnie o 260 złotych.

Część spraw osób z tego rocznika została załatwiona już w 2019 roku w ramach realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego. ZUS przeliczył wtedy 14 tysięcy świadczeń. W 8,5 tysięcy przypadkach emerytura powszechna była korzystniejsza od emerytury wcześniejszej. Wysokość wypłaty wzrosła przeciętnie o 250 złotych.

W lipcu 2020 roku weszła w życie nowelizacja przepisów, dotycząca ustalania wysokości emerytury powszechnej dla osób, które urodziły się w 1953 roku. Wprowadziła ona możliwość korzystnego obliczenia emerytury powszechnej bez pomniejszania podstawy jej wyliczenia o sumę pobranych emerytur wcześniejszych. Przepis dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Chodzi o osoby urodzone w 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem. Przed zmianą przepisów ZUS, gdy przyznawał emeryturę powszechną osobom urodzonym w 1953 roku, które pobierały wcześniejszą emeryturę, musiał pomniejszać podstawę jej obliczenia o pobrane emerytury wcześniejsze.

Osoba, która pobiera emeryturę wcześniejszą i nie ma jeszcze przyznanej emerytury powszechnej, mogła złożyć wniosek o emeryturę powszechną w ciągu pół roku od wejścia przepisów w życie, czyli najpóźniej do 11 stycznia 2021 roku. Dzięki temu ZUS mógł wyliczyć świadczenie na korzystniejszych zasadach.

Natomiast świadczeniobiorca, który ma już przyznaną emeryturę powszechną w wysokości pomniejszonej o pobrane emerytury wcześniejsze, nie musiał składać wniosku. ZUS z urzędu przeliczył emeryturę powszechną na podstawie nowych przepisów.

Emerytura powszechna ustalana jest zawsze wg nowych zasad. Oznacza to, że jej wysokość jest sprawą indywidualną. Zależy ona m.in. od kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego i zwaloryzowanych składek. Emerytura wcześniejsza była połączeniem stażu i podstawy wymiaru emerytur, co stanowiło 10 lub 20 lat najkorzystniejszych wynagrodzeń. Dlatego też są przypadki, że mimo zmiany przepisów nadal korzystniejsza jest emerytura wcześniejsza. Wtedy ZUS informuje, że emerytura powszechna, jako świadczenie mniej korzystne zostało zawieszone i kontynuuje wypłatę emerytury w dotychczasowej wysokości.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-3 #1 Ja 2021-02-20 10:50
Mile jest życie staruszka.
Cytować
+1 #2 kedar 2021-02-22 09:47
A co z emerytami z innych roczników 1950 którzy przeszli na częściowe emerytury ,a później im potrącono z kapitału początkowego wypłacone świadczenia przy ustalaniu już normalnej emerytury . Dotyczy to mężczyzn którym Tusk podniósł wiek emerytalny do 67 lat, a później PIS przywrócił poprzedni wiek emerytalny 65 lat . Wszyscy ci emeryci powinni zgodnie z zasadą że prawo jest równe dla wszystkich winni zostać objęci tym wyrokiem i ZUS winien z urzędu przeliczyć i zwrócić tym emerytom nienależnie pomniejszone świadczenia .
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.