Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty rozpoczął starania o uruchomienie nowej apteki w mie
Drukuj
Burmistrz wspiera powstanie nowej apteki w Kalwarii. To rozwiąże problemy w gminie?

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty rozpoczął starania o uruchomienie nowej apteki w mieście, która realizowałaby m.in. nocne dyżury w gminie. Co z tego wyniknie?

Władze Kalwarii z przykrością stwierdzają, że kolejny rok funkcjonujące obecnie na terenie miasta i gminy Kalwaria Zebrzydowskiej apteki nie stosują się do uchwały Rady Powiatu Wadowickiego, a w roku bieżącym jedyna dotychczas apteka realizująca zapisy nie pełni dyżurów nocnych. Zgodnie z Uchwałą NR XXII/219/20 z dnia 29 grudnia 2020 roku w sprawie ustalenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu wadowickiego, na terenie miasta i gminy Kalwaria Zebrzydowska w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy w 2021 roku dyżur winny pełnić apteki: Nad Cedronem" w Brodach, Apteka S.C przy ulicy Targowej, Apteka "Twoja Apteka" oraz Apteka Krakowska przy ulicy Krakowskiej.

Stąd burmistrz Augusty Ormanty już maju biegłego roku skierował do Józefa Łosia, małopolskiego wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego pozytywną opinie o potrzebie uruchomienia nowej apteki na terenie miasta Kalwarii, argumentując, że wynika to ze względu na dobro pacjentów i zapewnienie dostępu do produktów medycznych.

Nowo postała apteka ma powstać na terenie centrum handlowego przy ulicy Krakowskiej - lokalizacja jest w niedalekiej odległości od centrum miasta, obok centrum handlowego a także w pobliżu dworca autobusowego.

Przedsiębiorca zobowiązał się, że włączy się do harmonogramu dyżurów ustalonych na podstawie uchwały Rady Powiatu wadowickiego, wyznaczy godziny pracy apteki od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 22:00 (z możliwością wydłużenia) oraz wyznaczy godziny pracy apteki w soboty i niedziele w godzinach od 7:oo do 20:00 (z możliwością wydłużenia)

Aptekarze Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek oprotestowali inicjatywę. Część z aptek nie chce realizować dyżurów na terenie gminy Kalwaria Zebrzydowska. Powiat zaś nie ma możliwości ani żadnych narzędzi żeby egzekwować wykonywanie dyżurów.

Małopolski wojewódzki inspektor farmaceutyczny wyraził jednak pozytywną opinię co do powstania nowej apteki. Kalwaria czeka więc na uruchomienie nowej apteki. Czy to rozwiąże problemu z dostepnością i kupnem leków w Kalwarii Zebrzydowskiej i okolicy?


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Ulica Piłsudskiego w Kalwarii zyskała nowy wygląd

Prawie 24 tysiące to najwyższa emerytura w regionie. A najniższa?

Zgrzewają rury. W Wysokiej rozpoczęła sie budowa wodociągu

Nadal brakuje autobusów, Andrychów znowu przedłuża zawieszenie niektórych kursów

Kolej pomalowała przejazd kolejowy czerwoną farbą. Będzie bezpieczniej?