Sześć firm zgłosiło się do kolejnego przetargu na rewitalizację znajdującego się w centrum miasta
Sześć firm chce remontować andrychowski pałac

Sześć firm zgłosiło się do kolejnego przetargu na rewitalizację znajdującego się w centrum miasta Pałacu Bobrowskich.

Niedawno gmina Andrychów ogłosiła kolejny, drugi przetarg na remont pałacu Bobrowskich. Poprzedni unieważniono: zgłosiła się do niego tylko jedna firma, która projekt i remont obiektu wyceniła na  24,4 miliona złotych. W magistracie stwierdzono, że   to jednak zbyt dużo.

Tym razem zgłosiło się aż sześć firm. Najtańsza oferta opiewa na 19,4 milionów złotych, więc  o 5 milionów mniej w stosunku do pierwszego przetargu: gmina Andrychów zaplanowała na ten cel 22 miliony  złotych, w tym 13,1 dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Potrzebna jest jeszcze stosowna uchwała Rady Miejskiej w Andrychowie. Jak zapowiada burmistrz Tomasz Żak, inwestycja potrwa do roku 2023 i wtedy ostatecznie będzie rozliczona

Planowany od dawna remont pałacu jest konieczny, bo na budowli widać ząb czasu i zaniedbania: jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia a bądź co bądź,  to stojąca w centrum miasta jego wizytówka i chyba najbardziej rozpoznawalny po samolocie obiekt.

Przypomnijmy, że kilka lat temu spadkobiercy rodziny Bobrowskich w postępowaniu administracyjnym odzyskali pałac w Andrychowie, który po wojnie odebrała im władza komunistyczna na mocy ustawy o reformie rolnej. Przez wszystkie te lata nieruchomość była we władaniu skarbu państwa, a w ostatnich dziesięcioleciach użytkownikiem była gmina Andrychów.

Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak zaproponował wtedy, że gmina odkupi do Bobrowskich prawa do zamku. Zawarto porozumienie.  Spadkobiercy również wtedy formalnie przejęli pałac i odebrali od niego klucze, a następnie wynajęli gminie za symboliczną kwotę obiekt, który był do tej pory we władaniu Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie na mocy umowy dzierżawy.  W lipcu 2020 roku Po pięciu latach negocjacji, Andrychów kupił od czterech spadkobierców  pałac wraz z innymi gruntami. Będzie to kosztować gminę ponad 4 miliony złotych w czterech ratach.

(Marcin Guik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Johnson 2021-01-23 02:26
tider , Tinder dating site: https://tinderdatingsiteus.com/ online
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.