Do tej pory głównym narzędziem stosowanym do potwierdzania zakażenia koronawirusem był test PCR. Ter
Testy antygenowe trafiły do naszego województwa. Wyniki po kilkunastu minutach

Do tej pory głównym narzędziem stosowanym do potwierdzania zakażenia koronawirusem był test PCR. Teraz dodatkowo do testowania będą wykorzystywane testy antygenowe. Tylko w Małopolsce blisko 30 tysięcy testów antygenowych trafi do 42 placówek.

Dlaczego to tak istotne? Wynik testu antygenowego jest znany już po kilkunastu minutach. Przyspieszy to testowanie pacjentów z podejrzeniem COVID-19, a tym samym ewentualne decyzje dotyczące hospitalizacji. Tego typu test pozwala wykryć obecność białka wirusa u pacjentów z wysoką liczbą cząsteczek wirusa w nabłonku dróg oddechowych. Wprawdzie wynik ujemny nie może być traktowany jako wykluczenie zakażenia SARS-CoV-2, ale wynik dodatni oznacza infekcję COVID-19.

W oparciu o decyzję ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rozpoczęła się dystrybucja tego typu testów do wybranych podmiotów leczniczych. Tylko w Małopolsce blisko 30 tysięcy testów antygenowych trafi do 42 placówek.

Niezależnie od tego testy dostarczane są też do wojewodów jako dysponentów ratownictwa medycznego. Z 16 tysięcy testów, które otrzymało województwo, blisko 4,4 tysiąca sztuk przekazane zostało do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, dysponującego największą liczbą zespołów ratownictwa medycznego. Blisko 1,7 tysiąac sztuk trafiło do Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, a ponad 1,5 tysiąca do PSPR w Tarnowie.


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Kornelia 2020-12-12 14:24
Na Putki w punkcie Diagnostyki z tego co kojarzę realizowane są testy na przeciwciała. Teraz w dobie pandemii przed świetami zwłaszcza jesli ktos planuje wyjazd do rodziny, dobrze byłoby zweryfikować obecnośc przeciwciał w organizmie. Jeśli wynik potwierdzi ich brak, wówczas z kodem spotkanie33 obowiazuje promocja na testy antygenowe, których pozytywny wynik świadczy to o trwającej infekcji i dużym ryzyku zakażenia innych osób
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.