Płatnicy, którzy mają swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) sukcesywnie otrzymują el
Informacja o zadłużeniu i możliwości spłaty w ZUS

Płatnicy, którzy mają swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) sukcesywnie otrzymują elektroniczną informację o zaległościach składkowych. Przedsiębiorcy, którzy nie mają PUE, dostaną informację tradycyjną pocztą.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina zadłużonym firmom o obowiązku terminowego opłacania składek i ulgach, z jakich można skorzystać, aby spłacić należności. Informacja została przygotowana według stanu na 31 października. Przekazano w niej należne składki, które powinny zostać opłacone do 30 listopada 2020 roku. Do podanej kwoty trzeba doliczyć odsetki za zwłokę.

Odsetki można obliczyć za pomocą kalkulatora odsetkowego, który jest dostępny na stronie internetowej ZUS w zakładce „Firmy”. Jeśli ktoś opłacił składki i ma wątpliwości co do kwoty należności podanej w informacji, może sprawdzić aktualny stan rozliczeń na PUE, w panelu płatnika, w zakładce „Salda bieżące”.

Niewielkie kwoty zaległości mogą być spłacone z bieżącymi składkami. W przypadku większych długów, płatnik może wystąpić o raty. Doradcy ds. ulg i umorzeń przedstawią możliwe warunki spłaty zadłużenia. Pomogą także w wypełnieniu wniosku i niezbędnych dokumentów. Numery telefonów do doradców są dostępne na naszej stronie internetowej w zakładce „Firmy”.

Warto spłacić zaległość do końca listopada 2020 r.oku albo złożyć wniosek o raty. Realizacja zawartego z ZUS układu ratalnego ograniczy narastanie długu i pozwoli uniknąć egzekucji.

W tym trudnym okresie pandemii koronawirusa przedsiębiorcy i firmy mogą liczyć na różne formy pomocy. Tarcza antykryzysowa pozwala odroczyć termin płatności lub rozłożyć spłatę należności na raty bez dodatkowych kosztów, czyli bez opłaty prolongacyjnej. Innym przewidzianym w tarczy rozwiązaniem jest odstąpienie od pobierania odsetek za zwłokę.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.