Jest senacki projekt ustawy zawieszającej zakaz handlu w niedzielę. Teraz muszą go poprzeć w Sejmie.
Drukuj
Wróci handel w niedzielę? Senat jest na tak, wszystko w rękach Sejmu

Jest senacki projekt ustawy zawieszającej zakaz handlu w niedzielę. Teraz muszą go poprzeć w Sejmie.

W nocy Senat podjął uchwałę w sprawie wniesienia do Sejmu projektu ustawy zakładającego czasowe zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Powodów za taką decyzją jest coraz więcej, to m.in. rosnąca liczba zachorowań na koronawirusa i problem z zachowaniem dystansu społecznego, co przemawia za "rozrzedzeniem" osób kumulujących się w długie kolejki zwłaszcza w soboty. W grę wchodzi także ekonomia i coraz większe problemy handlowców a handlowe niedzielę pozwoliłyby im nieco zwiększyć zyski.  Za wprowadzeniem poprawki zagłosowało sześciu senatorów, tylko jeden był przeciwko.

Miłośnicy weekendowych zakupów w galeriach jednak nie będą do końca usatysfakcjonowani: projekt nie zakłada całkowitego zniesienia niedziel niehadlowych, obowiązywać miałby tylko na czas stanu epidemii oraz 90 dni po jego zniesieniu. Pracodawcy będą musieli także zagwarantować pracownikom sklepów dwie wolne niedziele miesięcznie.

Przypomnijmy, że obecnie zakaz handlu nie obowiązuje między innymi w  piekarniach, cukierniach, lodziarniach, w kwiaciarniach, na stacjach paliw,  w sklepach z pamiątkami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych oraz w placówkach pocztowych. Nie obowiązuje także w placówkach handlowych na dworcach, w portach i przystaniach morskich, na lotniskach, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej, autobusowej, kolejowej, rzecznej, morskiej i lotniczej.

Sklepy w niedzielę mogą otworzyć m.in. właściciele, pod warunkiem jednak, że sami staną za ladą. Nie dotyczy to jednak sklepów działających w oparciu o franczyzę lub ajencję (np. Żabka czy Euro). Tu właściciel może otworzyć w niedzielę placówkę, gdy sprzedaż będzie prowadził "we własnym imieniu i na własny rachunek".

W 2020 roku handel w niedzielę obowiązuje w sumie jedynie w siedem niedzieli w roku. Za złamanie obowiązującego od marca 2018 roku zakazu  grozi kara w wysokości od tysiąca  do 100 tysięcy złotych, zaś przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Takie autobusy będą jeździć między Wadowicami a Bielskiem. Rozpoczęły się testy nowego połączenia

ZUS. Nowe tablice do wyliczania emerytur

W Choczni powstaną dwa nowe bloki komunalne. Tak mają będą wyglądać

Są chętne podmioty do badań geologicznych pod BDI. Ale jest problem

Pierwsze „trzynastki” jeszcze przed Wielkanocą