Działacze opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowane z powodów politycznych mogą złożyć w
Byli opozycjoniści mogą otrzymać świadczenie wyrównawcze   

Działacze opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowane z powodów politycznych mogą złożyć wniosek o świadczenie wyrównawcze.

Działacze opozycji antykomunistycznej i represjonowani w PRL, których emerytura, renta inwalidzka lub renta z tytułu niezdolności do pracy jest niższa od 2400 złotych, mogą otrzymać świadczenie wyrównawcze.

Świadczenie to przysługuje nie wcześniej niż od 15 października 2020 roku tj. od dnia wejścia w życie przepisów dotyczących świadczenia wyrównawczego i nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie złożony wniosek.

Aby otrzymać wyrównanie trzeba dołączyć do wniosku decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która potwierdza status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Jeżeli ktoś ma prawo do emerytury lub renty zagranicznej albo innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze, musi złożyć w ZUS potwierdzenie, które wystawiła zagraniczna instytucja właściwa do spraw emerytalno-rentowych.

Wniosek o świadczenie wyrównawcze (druk ER-SWA) można złożyć w każdej siedzibie ZUS lub za pośrednictwem poczty. Decyzję wyda ta placówka, która przyznała lub wypłaca świadczenie emerytalno-rentowe.

ZUS podczas ustalania, czy kwota pobieranych świadczeń jest niższa niż 2400 złotych, bierze pod uwagę miesięczną kwotę brutto pobieranej emerytury lub renty (sumę tych świadczeń) i kwotę zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych. Nie uwzględnia natomiast dodatków wypłacanych z tymi świadczeniami.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 Zarazek 2020-10-14 16:11
Ciekawe czy nas to tez obejmie bo my caly czas represjonowani w areszcie domowym bez dostepu powietrza powinni wreszcie uchwale zrobic z tego tytulu!
Cytować
+8 #2 wacek 2020-10-14 17:02
dwóch swiadków i fajnie jest - kasa leci
Cytować
+6 #3 janek 2020-10-14 22:42
75 lat po wojnie, a kombatantów przybywa :lol: Styropianusów też.
Cytować
+8 #4 Polka 2020-10-14 23:09
Znam pseudo walczących, ślizgali się po plecach ojca, a teraz kuźwa straszny poszkodowany.Pr acą się nie schańbił,szukał łatwizny, jak nie pracować,a zarobić.Takich pasożytów jest więcej.
Cytować
0 #5 wiki 2020-10-20 23:00
mam takiego w rodzinie i co zrobić ? Ślizgacz pierwsza klasa ! Miał porządną robotę to spie,,,,ił bo nie dał rady słuchać poleceń przełożonych. Później bujał się za granicą to tu, to tam niby bohater bo dla rodziny poświęcał się. Prawda jest taka, że ze swoją małżonką nie dawał rady więc spier...ał jak najdalej i korzystał z życia. Córę puścił z długami z domu, a synową z wyzywał od kurw i że skrobane robiła. Psychol pierwsza klasa. Teraz znalazł dwóch świadków, że niby działał i medal dostał więc kasa się należy. Jak się śmigał całe życie i wyliczyli 1200 PLN to poszukał 2 świadków i 400 PLN z groszem wpadnie. Ot cała to historia bohatera.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.