Od 1 września obowiązują nowe, niższe kwoty graniczne przychodów. Limity w dorabianiu nie dotyczą e
Ważne dla pracujących rencistów i wcześniejszych emerytów

Od 1 września obowiązują nowe, niższe kwoty graniczne przychodów. Limity w dorabianiu nie dotyczą emerytek, które mają co najmniej 60 lat i emerytów, którzy ukończyli 65 lat.

Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców. O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci (którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego) i renciści.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń. Bez limitu mogą również zarabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy też rent rodzinnych, które przysługują po uprawnionych do tych świadczeń.

Jeżeli ktoś pobiera rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego – również może zarobkować bez ograniczeń.

Emerytura lub renta jest zmniejszana, gdy przychód jest większy niż 70 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 września kwota ta wynosi 3517,20 złotych.

Świadczenie jest zawieszane, gdy przychód przekroczy górny limit, czyli 130% przeciętnego wynagrodzenia. Od września jest to 6531,90 złotych Inaczej jest w przypadku renty socjalnej. Zostanie ona zawieszona po przekroczeniu 3517,20 złotych przychodu.

Jeśli przychód przekroczy 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy od 130% to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia. Nie będzie to więcej jednak niż 620,37 złotych dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 465,31 złotych dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, 527,35 złotych dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.