Minister Klimatu oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zapraszają
Mobilne biuro programu „Czyste Powietrze” odwiedzi wadowicki rynek

Minister Klimatu oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie zapraszają do mobilnego biura programu „Czyste Powietrze”.  Biuro będzie otwarte w czwartek (13.07) od godziny 13:00 na wadowickim rynku.

Spotkania na żywo z osobami, które doradzą w kwestii możliwych rozwiązań termomodernizacyjnych, czy też pokażą, jak wypełnić wniosek w programie, to kolejny krok w celu poprawy jakości powietrza nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale również w małych miejscowościach – zaznaczył minister klimatu Michał Kurtyka 8 lipca w Myślenicach, podczas inauguracji działalności mobilnych biur programu „Czyste Powietrze”.

Spotkania, prelekcje, odpowiedzi na pytania dotyczące termomodernizacji, czy też wymiany tzw. kopciuchów, kompleksowa pomoc w wypełnianiu wniosków – to wszystko czeka mieszkańców Małopolski oraz Śląska. 8 lipca był  pierwszym dniem funkcjonowania mobilnych biur programu „Czyste Powietrze”, które będą w trasie przez cały okres wakacyjny (do końca sierpnia). Jej przebieg będzie można sprawdzać co tydzień na dedykowanych podstronach WFOŚiGW w Krakowie oraz WFOŚiGW w Katowicach. Mobilne biura przejadą ponad 4 tysiące kilometrów w każdym z województw. Spotkania będą bezpieczne dla mieszkańców, zachowane zostaną wszystkie rekomendacje Głównego Inspektoratu Sanitarnego, takie jak zakładanie maseczek oraz utrzymywanie dystansu społecznego. Jak podkreślił minister Kurtyka mieszkańcy chętniej szukają pomocy w swojej okolicy, np. w urzędzie gminy, niż w odległej siedzibie WFOŚiGW w stolicy województwa.

Chcemy dotrzeć do jak największej liczby gmin i do jak najszerszej grupy mieszkańców. Jeśli ten pilotażowy wakacyjny projekt się sprawdzi, to rozważymy wprowadzenie wyjazdów mobilnego biura programu „Czyste Powietrze” na stałe. Dostajemy bowiem sygnały, że jest bardzo wiele osób, zainteresowanych wymianą starych kotłów i termomodernizacją swojego domu, które chętnie skorzystałyby z dofinansowania na ten cel, ale przyjazd do siedziby Funduszu w Katowicach lub naszych biur w Bielsku-Białej i Częstochowie, to dla nich często zbyt duże obciążenie – dodał Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

Mobilne biura programu „Czyste Powietrze” to  inicjatywa, która realnie przybliża mieszkańców do skorzystania z dofinansowań. Będą mogli u siebie w miejscowości dowiedzieć się więcej na temat termomodernizacji, czy też zapoznać się bliżej z samym programem „Czyste Powietrze” i sposobem ubiegania się o wsparcie materialne.

Na początku roku (od 7 stycznia do 7 marca) NFOŚiGW zrealizował pilotażowy program z władzami dwóch gmin, usytuowanych na terenach o dużym zanieczyszczeniu powietrza: Zabierzowa (powiat krakowski, województwo małopolskie) i Wilkowic (powiat bielski, województwo śląskie). Kompleksowe wsparcie informacyjno-doradcze, setki rozmów z mieszkańcami, którzy zostali poinformowani o właściwych sposobach walki ze smogiem w swojej gminnej społeczności,
zaowocowało wzrostem liczby złożonych wniosków – mieszkańcy złożyli w sumie 269 wniosków – to znacznie więcej niż przez 1,5 roku funkcjonowania programu „Czyste Powietrze”.

Od 15 maja tego roku nabór wniosków o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” odbywa się na nowych zasadach. Najważniejsze zmiany to m.in.:
1. uproszczenie kryteriów dochodowych, rezygnacja z powiązania intensywności dofinansowania z siedmioma grupami dochodowymi;
2. zastosowanie nowego formularza wniosku o dotację, bazującego tam, gdzie to możliwe, na oświadczeniach Wnioskodawcy;
3. integracja z programem „Mój Prąd” przez możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków;
4. powiązanie poziomu dotacji powiązany z efektem ekologicznym – bonus za niskoemisyjność i odnawialność;
5. skrócenie terminu rozpatrywania wniosków z 90 do 30 dni;
6. wsparcie można uzyskać na przedsięwzięcia złożone nawet do pół roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.

Od 10 czerwca istnieje także możliwość złożenia wniosku bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę www.gov.pl i znaleźć zakładkę „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze”, wypełnić wniosek, dołączyć do niego wymagane załączniki i podpisać go, korzystając z podpisu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego, potwierdzającego tożsamość wnioskodawcy. Nadal funkcjonuje „tradycyjny” system ubiegania się o dofinansowanie przez Portale Beneficjenta Wojewódzkich Funduszy. Aby otrzymać dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze” należy wypełnić wniosek, który po wydrukowaniu i podpisaniu, wraz z załącznikami, trzeba odesłać w wersji papierowej na adres Wojewódzkiego Funduszu.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 gonzo 2020-08-11 20:43
ja im nie wierzę zrób sobie sam bo u nich problemów bez liku ja to przeszedłem to wiem
Cytować
-1 #2 Gościu 2020-08-11 22:25
Trzeba mieć za co zrobić samemu. Jeśli tylko wymiana pieca to małe piwo, można to zrobić bez dotacji. Ale jeśli trzeba wymienić starą, stalową instalację i do tego jeszcze zrobić termomodernizac ję to bez dofinansowania nie ma szans. Komisja Europejska w 2014 wyliczyła, że na każde gospodarstwo domowe w UE ubiegające się o dotację na wymianę palenisk przypadało ok.5 tys. euro i takie pieniądze celowe są sukcesywnie przekazywane dla poszczególnych krajów. W zachodnich krajach UE każde gospodarstwo domowe na zmianę systemu ogrzewania z olejowego na fotowoltaikę czy pellet dostaje 5tys.euro bez kryteriów dochodowych. A u nas w Polsce pieniądze giną, bo kto dostał 5 tys.euro na zmianę na system ekologiczny, chyba tylko w Szczecinie bo tam ludzie stali w kolejce po 30 tys. złotych na jedno mieszkanie.
Cytować
+2 #3 Zosia70 2020-08-12 15:37
Ja się bardzo uprzejmie pytam, czy to musi być akcja z przyjazdem busika, itd. Czy „Czyste Powietrze” musi przyjeżdżać do nas z jakiegoś Krakowa? Czy lokalna administracja jest za tępa, żeby na bieżąco na miejscu uprawiać taki instruktaż? Czy Pan Burmistrz Kaliński, którego antyekologiczne wypowiedzi miałam wątpliwą przyjemność wysłuchiwać podczas kampanii wyborczej we wrześniu 2018 nie znajdzie w swoim ratuszu pół etatu do załatwiania takich spraw?
Cytować
+2 #4 Prawda 2020-08-12 15:55
Jakie czyste powietrze gdzie w tym syfie i kurzu gdzie ?
Gdzie mieszka 8 k cwoków jedzących płaskie gówno?
NAwet kurtyny wodnej czy parasolki na rynki nikt nie rozłoży
A gdzie tu gadka o czystym powietrzu hahah
Cytować
+2 #5 Joanna 2020-08-12 16:25
takie mobilne biuro robi robotę! Wiem ilu znajomych myśli o skorzystaniu z programu ale ciągle ma wymówki - za daleko, za coś tam. A tam to biuro samo przyjeżdża! Ja skorzystałam już z programu i polecam wszystkim. Wymieniłam kopciucha na ekologiczny kocioł EEI PELLETS od Kostrzewy, świetny, cichy, ekologiczny i co najważniejsze chodzić przy nim w ogóle nie trzeba a dla mojego chorego kręgosłupa to bardzo ważne.
Cytować
+1 #6 Edek 2020-08-14 22:54
Jak widać pomoc w staraniach o difinansowanie jest właściwie z każdej strony. Nic tylko składać wnioski! Dodatkowo mozna przeciez zwrócić sie od razu z tematem do wykonawców inwestycji. W Levadzie na miejscu przygotowują oferte na konkretne modele paneli, ale też wspierają w wypełnianiu papierologii na dofinansowanie
Cytować
0 #7 Gosia 2020-08-17 08:44
I to jest to ! Polecam , uzyskałam i mam zmodernizowaną kotłownie . Mąż szaleje i się chwali kotłem eei pellets! Polecam
Ma teraz zajęcie ! A ja gwarancję ,że posłuży na długie lata !
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.