Od 3 sierpnia będzie istniała możliwość wykonania biopsji mammotomicznej w ZZOZ w Wadowicach. Badani
Biopsja mammotomiczna już wkrótce w ZZOZ w Wadowicach

Od 3 sierpnia będzie istniała możliwość wykonania biopsji mammotomicznej w ZZOZ w Wadowicach. Badanie będzie wykonywał doświadczony  lekarz Wojciech Rudnicki.

Od poniedziałku (3.07) w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach będzie istniała możliwość wykonania biopsji mammotomicznej.  Badanie będzie wykonywał lekarz Wojciech Rudnicki, absolwent Wydziału Lekarskiego UJ CM, obecnie  pracuje  w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Piersi ZDO Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Wcześniej przez 5 lat pracował w Zakładzie Radiologii i Diagnostyki Obrazowej Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Curie-Skłodowskiejw Krakowie.

W ramach diagnostyki piersi wykonuje i opisuje badania USG w zakresie piersi, powiązanego z nią układu chłonnego a także diagnostykę zabiegową (biopsje cienkoigłowe (BAC), gruboigłowe (BG) i wspomagane próżnią (BPWP). Ponadto współprowadzi szkolenia z zakresu USG. Mammografii, tomosyntezy oraz mammografii spektralnej ze wzmocnieniem kontrastowym oraz rezonansu magnetycznego piersi (MRI).

Poza diagnostyką piersi wykonuje i opisuje także badania USG, TK i MRI innych okolic ciała takich jak jama brzuszna i miednica, szyja (w tym dokładne obrazowanie tarczycy w USG wrazz biopsją), mózg, układ mięśniowo-szkieletowy i inne.

Biopsja mammotomiczna zwana także skrótowo mammotomią jest to zabieg biopsji gruboigłowej piersi wspomaganej próżnią (z ang. Vacuum Assisted Breast Biopsy – VABB). Polega on na pobierani wycinków z guza piersi aż do jego całkowitego usunięcia. Po znieczuleniu miejscowym igłę biopsyjną wprowadza się przez niewielkie (5-6mm) nacięcie na skórze aż do miejsca w którym znajduje się guz. Zabieg jest małoinwazyjny, nie wymaga zakładania szwów co skutkuje bardzo dobrym efektem kosmetycznym (blizna najczęściej znika całkowicie po paru miesiącach).  Zmiany które można usunąć za pomocą mammotomii mogą mieć rozmiar nawet do 4 cm. Cały zabieg trwa ok 10 minut, w szpitalu spędza się ok. godziny w raz z kontrolą rany po zabiegu.

Wskazaniami do zabiegu biopsji piersi wspomaganej próżnią są: guz piersi widoczny w USG o cechach zmiany łagodnej (BI-RADS 4a) nie znajdujący się bezpośrednio pod brodawką sutkową (istnieje ryzyko wciągnięcia brodawki po zabiegu), zmiana o charakterze rozrostu do światła torbieli/przewodu mlekowego widoczna
w USG

W ZZOZ w Wadowicach wizyty będą ustalane z miesiąca na miesiąc, czas oczekiwania nie powinien być dłuższy niż kilka tygodni – będzie tutaj decydowała ilość pacjentów w danym miesiącu, którzy będą zakwalifikowani na zabieg. Na początku planowana będzie kwalifikacja  do badania w gabinecie  Powiatowej Przychodni Specjalistycznej w Wadowicach  w  piątki od godziny 15:00.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 Lol 2020-07-30 14:59
Sierpien jest 8 miesiącem a nie 7 panie redaktorze
Cytować
+4 #2 haha 2020-07-30 18:49
Jaka biopsja jak w tym szpitalu podstawowych badań nie umieją zrobić
I ogólnie nawet badań nie możesz zrobic bo nie ma miejsc haha co za wałek haha
Cytować
+3 #3 xd 2020-07-31 06:50
jeszcze dla porównania zdjecia kosciółków wadowickich pokażcie.Wkrotc e zamiast leczyc sie w szpitalu bedziecie na tace z intencja o zdrowie dawać.Brak ratowników ,brak lekarzy, budynek wyglada jak ruina.Może utwórzmy i co niedziele wpłacajmu ta 5tke zeby życie ratowac nam i naszym rodzinom.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.