Ministerstwo Finansów poinformowało, że w Polsce działa już milion terminali płatniczych. Wszystkie
Drukuj
Ponad milion terminali na rynku

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w Polsce działa już milion terminali płatniczych. Wszystkie obsługują płatności zbliżeniowe. Również klienci w powiecie wadowickim, chcący płacić bezgotówkowo, mają powody do zadowolenia.

Ponad 310 tysięcy  terminali płatniczych z działającego już miliona pochodzi z Programu Polska Bezgotówkowa, prowadzonego przez Fundację Polska Bezgotówkowa. Za pośrednictwem terminali zainstalowanych w ramach tej unikatowej w skali świata inicjatywy, zrealizowano już ponad 300 milionów transakcji za łączną kwotę blisko 16 miliarda złotych. Wśród beneficjentów programu są małe, średnie oraz mikroprzedsiębiorstwa, a także instytucje administracji publicznej – w sumie ponad 225 tysięcy podmiotów.

Ogromną rolę w kształtowaniu płatności bezgotówkowych w Polsce odegrał sektor bankowy. Pierwszy bankomat został założony w 1987 roku przez Bank Polska Kasa Opieki S.A.,  dziś Pekao S.A. Pierwszy terminal został zainstalowany w 1992 roku w Hotelu Marriott w Warszawie. Po 12 latach rozwoju rynku, pod koniec 2004 roku, funkcjonowało w Polsce jedynie 100 tysięcy terminali płatniczych. W ciągu kolejnych 12 lat przybyło 400 tysięcy urządzeń. Zainstalowanie kolejnego pół miliona terminali zajęło już tylko 4 lata. Większość z nich założono w ramach Programu Polska Bezgotówkowa, który funkcjonuje od stycznia 2018 roku

Obecnie terminale umożliwiające przyjmowanie płatności bezgotówkowych są dostępne nie tylko w dużych punktach usługowo-handlowych, ale również coraz powszechniej w małych, średnich i mikroprzedsiębiorstwach oraz instytucjach sektora publicznego. Część z nich, oprócz przyjmowania płatności bezgotówkowych, oferuje również dodatkowe usługi, takie jak cash back, usługi lojalnościowe czy doładowania telefonów komórkowych. Również klienci w powiecie wadowickim, chcący płacić bezgotówkowo, mają powody do zadowolenia: coraz rzadziej można trafić na placówkę handlową nie wyposażoną w terminal płatniczy.

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się małe, średnie i mikropodmioty, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały płatności bezgotówkowych. Uczestnicy Programu otrzymają wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez 12 miesięcy.

Od 1 września 2018 roku Program Polska Bezgotówkowa został rozszerzony o urzędy i inne instytucje sektora publicznego oraz o inne podmioty przyjmujące płatności, a niebędące przedsiębiorcami. Tym samym obejmuje on swoim działaniem także takie instytucje, jak urzędy gminne, sądy, uczelnie wyższe, instytucje kultury, sztuki i sportu, parki narodowe oraz szpitale i przychodnie, przedsiębiorstwa komunalne, a także fundacje czy stowarzyszenia.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Niemal 1,4 miliarda złotych wypłaconych „trzynastek” w Małopolsce

W majówkę sklepy zamknięte, za to ostatnia niedziela kwietnia handlowa

Na wadowickim dworcu autobusowym ruszyło nowe bistro

Terytorialsi przyjdą do pracy w... mundurze. Taki dzień

Mimo, że ratują życie, liczna przeciwników szczepień rośnie. Trwa Europejski Tydzień Szczepień