Ministerstwo Finansów poinformowało, że w Polsce działa już milion terminali płatniczych. Wszystkie
Ponad milion terminali na rynku

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w Polsce działa już milion terminali płatniczych. Wszystkie obsługują płatności zbliżeniowe. Również klienci w powiecie wadowickim, chcący płacić bezgotówkowo, mają powody do zadowolenia.

Ponad 310 tysięcy  terminali płatniczych z działającego już miliona pochodzi z Programu Polska Bezgotówkowa, prowadzonego przez Fundację Polska Bezgotówkowa. Za pośrednictwem terminali zainstalowanych w ramach tej unikatowej w skali świata inicjatywy, zrealizowano już ponad 300 milionów transakcji za łączną kwotę blisko 16 miliarda złotych. Wśród beneficjentów programu są małe, średnie oraz mikroprzedsiębiorstwa, a także instytucje administracji publicznej – w sumie ponad 225 tysięcy podmiotów.

Ogromną rolę w kształtowaniu płatności bezgotówkowych w Polsce odegrał sektor bankowy. Pierwszy bankomat został założony w 1987 roku przez Bank Polska Kasa Opieki S.A.,  dziś Pekao S.A. Pierwszy terminal został zainstalowany w 1992 roku w Hotelu Marriott w Warszawie. Po 12 latach rozwoju rynku, pod koniec 2004 roku, funkcjonowało w Polsce jedynie 100 tysięcy terminali płatniczych. W ciągu kolejnych 12 lat przybyło 400 tysięcy urządzeń. Zainstalowanie kolejnego pół miliona terminali zajęło już tylko 4 lata. Większość z nich założono w ramach Programu Polska Bezgotówkowa, który funkcjonuje od stycznia 2018 roku

Obecnie terminale umożliwiające przyjmowanie płatności bezgotówkowych są dostępne nie tylko w dużych punktach usługowo-handlowych, ale również coraz powszechniej w małych, średnich i mikroprzedsiębiorstwach oraz instytucjach sektora publicznego. Część z nich, oprócz przyjmowania płatności bezgotówkowych, oferuje również dodatkowe usługi, takie jak cash back, usługi lojalnościowe czy doładowania telefonów komórkowych. Również klienci w powiecie wadowickim, chcący płacić bezgotówkowo, mają powody do zadowolenia: coraz rzadziej można trafić na placówkę handlową nie wyposażoną w terminal płatniczy.

Do Programu Polska Bezgotówkowa mogą zgłaszać się małe, średnie i mikropodmioty, które chcą rozpocząć przyjmowanie płatności bezgotówkowych, a w okresie ostatnich 12 miesięcy w swoim punkcie handlowo-usługowym nie akceptowały płatności bezgotówkowych. Uczestnicy Programu otrzymają wsparcie ze strony Fundacji polegające na pokryciu kosztów związanych z otrzymaniem terminala do akceptacji kart oraz kosztów obsługi płatności bezgotówkowych przez 12 miesięcy.

Od 1 września 2018 roku Program Polska Bezgotówkowa został rozszerzony o urzędy i inne instytucje sektora publicznego oraz o inne podmioty przyjmujące płatności, a niebędące przedsiębiorcami. Tym samym obejmuje on swoim działaniem także takie instytucje, jak urzędy gminne, sądy, uczelnie wyższe, instytucje kultury, sztuki i sportu, parki narodowe oraz szpitale i przychodnie, przedsiębiorstwa komunalne, a także fundacje czy stowarzyszenia.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 hmmm 2020-07-30 19:39
Zapytam się jacy klienci jakie działalności gospodarcze ?
Jak wszystko w około upada dzięki nowemu gospodarzowi ?
Cytować
0 #2 Wiki 2020-07-31 11:59
Z Czego tu się cieszyć, że inwigilacja jeszcze większa?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.