Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony d
Dodatkowy zasiłek wydłużony

Jak poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych, dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 26 lipca tego roku.

Zgodnie z przepisami ubezpieczonym rodzicom dzieci w wieku do lat 8, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku:

- zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku otwarcia tych placówek w czasie epidemii, jeżeli rodzic sprawuje osobistą opiekę nad dzieckiem
albo
- braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub przez dziennego opiekuna z powodu COVID-19.

Nie zmieniają się zasady korzystania z dodatkowego zasiłku z powodu zamknięcia placówki oświatowej w związku z COVID-19 albo braku możliwości opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19 przez ubezpieczonych rodziców dzieci:

- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Dotyczy to także rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, np. ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze, bo została zamknięta z powodu COVID-19. I w tym czasie rodzice lub opiekunowie muszą zrezygnować z pracy, aby zająć się taką osobą.


Nie zmieniły się zasady występowania o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Aby go otrzymać wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast osoby, które prowadzą działalność składają oświadczenie w ZUS. Można je złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba to zrobić, bo oświadczenie jest podstawą wypłaty zasiłku.

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z nią, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać oświadczenie przez internet - na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Trzeba pamiętać, że zasiłek nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-3 #1 Monika 2020-07-16 21:07
To jest absurd z tym zasiłkiem. Wakacje jak każde inne. Co robili w zeszłym roku w wakacje z dziećmi? Też trzeba było opiekę zorganizować, jakoś nie było zasiłku.
Cytować
+11 #2 Paweł 2020-07-16 21:24
Witam,
Jak czytam komentarz że w zeszłym roku podczas wakacji dzieciom zabezpieczaliśm y opiekę to nie mam pojęcia skąd takie osoby się biorą.
JEST CZAS PANDEMII !!!!!!!
Nie wszystkie przedszkola są otwarte
Nie można zaprowadzić dziecka do innego przedszkola ktore ma dyżur wakacyjny
Duża część Polaków otrzymuje niższe pensje , więc nie wszystkie dzieci pojadą na wakacje.
Dziadkom nie podrzucimy dziecka bo możemy bliskim zostawić,,pamiątkę,,
Mam przeświadczenie ze większość komentarzy piszą single z grubym portfelem którzy z nudów głupoty wypisują.
Do przemyślenia.
Cytować
+3 #3 Matyda 2020-07-16 21:37
Czesc matołków uważa, że już się skończył covid. Jednak ta pandemia nadal trwa. Ja ma się całkiem dobrze. Narażać dzieci, czasem malutkie, na ko takt z tym świństwa to jakieś nieporozumienie . Nie mówiąc o tym, że dzieci rodziców, którzy mają w du*ie obostrzenia, robi a co chcą, też chodzą do żłobków i przedszkoli i rozsiewaja ten syf!
Cytować
0 #4 Agna 2020-07-16 22:36
Zakład Opieki Zdrowotnej? ! Co to za instytucja, co autor miał na myśli? Nie słyszałam o takiej instytucji. A zasiłek kiedy przedszkola zamknięte to niekiedy jedyny ratunek dla rodziców w podbramkowej sytuacji...
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.