Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze dodatki solidarnościowe dla około 17 tysięcy os
Pierwsze wypłaty dodatku solidarnościowego ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił pierwsze dodatki solidarnościowe dla około 17 tysięcy osób na kwotę ponad 20 milionów złotych.  Świadczenie wynosi 1400 złotych i można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące.

Tak szybkie wsparcie osób uprawnionych do nowego świadczenia z tytułu utraty pracy z powodu epidemii koronawirusa było możliwe dzięki wysokiej jakości przygotowaniu organizacyjnemu, finansowemu i informatycznemu Zakładu. Wymagało to ogromnej mobilizacji pracowników ZUS – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Wypłata dodatku to kolejne ogromne zadanie, które ZUS wziął na siebie. O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca tego roku  pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

Dodatek solidarnościowy wynosi 1400 zł miesięcznie, a jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek – podkreśla szefowa ZUS

Co ważne, świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłaca się składkę emerytalną i rentową, a także składkę zdrowotną. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa.

O świadczenie można wnioskować wyłącznie drogą elektroniczną, czyli na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy w ciągu 7 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+5 #1 bezrobo 2020-06-25 15:50
nie żyje socjal (bal) , bo to życie to życie z socjalu , a barany niech zapie....ją.... hehehe
Cytować
+8 #2 HaHa 2020-06-25 17:21
Cytuję bezrobo:
nie żyje socjal (bal) , bo to życie to życie z socjalu , a barany niech zapie....ją.... hehehe

Praca jest karana, praca hańbi. Robota to głupota, picie to jest życie. Takie czasy Pić pier... nie żałować bida musi pofolgować!!!
Cytować
+1 #3 Jabbersmok 2020-06-26 10:00
Przepijemy naszej babci (Polski) domek cały.
Cały wysiłek tego rządu to rozmyślanie, dla kogo by tu jeszcze dodrukować pieniędzy?
W tym roku już dodrukowali blisko 100 mld, a dziura w budżecie i tak ma 28 mld.
Ale co tam, byle Adrian dalej był wiceprezydentem Kaczyńskiego.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.