Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Polacy i obyw
Otwarto granice. Do większości krajów UE można podróżować bez kwarantanny

Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Polacy i obywatele UE mogą teraz swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju bez konieczności przechodzenia kwarantanny,

W nocy z piątku (12.06) na sobotę (13.06) Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Zniesiono także kontrole sanitarne i obowiązek odbywania 14-dniowej kwarantanny. Polacy i obywatele UE mogą teraz swobodnie wjeżdżać i wyjeżdżać z kraju bez konieczności przechodzenia kwarantanny, a kontrole graniczne będą miały wyrywkowy charakter, tak jak odbywało się to przed epidemią i wprowadzeniem związanych z nią obostrzeń na granicach.

Polacy mogą bez przeszkód podróżować do krajów Unii Europejskiej, które zdecydowały się na analogiczny krok, bez konieczności przechodzenia kwarantanny po wjeździe do tych państw i po powrocie do Polski.

Na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą wciąż obowiązują obostrzenia. Nadal ograniczony jest wjazd cudzoziemców do Polski, a granicę z Rosją można przekraczać jedynie w Bezledach i Grzechotkach, granicę z Białorusią – w Kuźnicy, Bobrownikach i Terespolu, a z Ukrainą – w Dorohusku, Korczowej, Hrebennem oraz w Medyce (tylko w ruchu pieszym).

W poniedziałek (15.06) zostały otworzone granice Francji, Belgii, Grecji, Szwajcarii i Islandii.

Słowacki premier Igor Matovicz zapowiedział we wtorek (16.06) otwarcie granicy dla kolejnej grupy państw, ale nie ma na niej na razie Polski. Wielka Brytania zobligowała w poniedziałek (15.06) do przebycia 14-dniowej kwarantanny wszystkich przybywających do tego państwa, poza podróżnymi z Irlandii.

We wtorek (16.06) mają zostać też przywrócone międzynarodowe połączenia lotnicze z Polski. Wciąż jednak zamknięte pozostają zewnętrzne granice UE.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.