Program „Mama 4 +”, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ruszył od marca 2019 roku. Do
Drukuj
Niemal 4,4 tysięcy świadczeń „Mama 4+” w Małopolsce

Program „Mama 4 +”, czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające, ruszył od marca 2019 roku. Do końca kwietnia tego roku skorzystało z niego niemal  4,4 tysiące osób w Małopolsce.

Wszystkich wniosków o to świadczenie w Małopolsce zarejestrowano 5,6 tysiąca. Zdecydowana większość z nich pochodziła od kobiet, mężczyźni złożyli tylko 24 z całej sumy. Biorąc pod uwagę wiek osób ubiegających się o to świadczenie, przeważającą grupę stanowiły osoby między 60 a 69 rokiem życia – w naszym województwie ponad 4 tysiące.

Najwięcej świadczeń „Mama 4+” przyznał oddział ZUS w Nowym Sączu - 1535. Krakowski ZUS pozytywnie rozpatrzył 991 wniosków, tarnowski  – 974, a chrzanowski, pod który podlega również wadowicki inspektorat - 857. W całym kraju do ZUS wpłynęło do końca kwietnia 65 tysiąca wniosków, z których pozytywnie rozpatrzono 55 tysięcy. O świadczenie „Mama 4+” starało się aż 2030 osób, które wychowały co najmniej 10 dzieci. W województwie małopolskim było 177 takich rodziców.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające ma zapewnić niezbędne środki utrzymania osobom, które zajęły się wychowywaniem dzieci i z tego powodu zrezygnowały z zatrudnienia lub w ogóle go nie podjęły. O świadczenie w wysokości do 1200 zł mogą starać się mamy, które urodziły i wychowały lub wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie mają niezbędnych środków utrzymania. W określonych przypadkach świadczenie może zostać przyznane ojcu dzieci, np. gdy matka zmarła albo porzuciła dzieci. Matczyne emerytury przysługują osobom, które ukończyły powszechny wiek emerytalny.






(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Niemal 1,4 miliarda złotych wypłaconych „trzynastek” w Małopolsce

W majówkę sklepy zamknięte, za to ostatnia niedziela kwietnia handlowa

Na wadowickim dworcu autobusowym ruszyło nowe bistro

Terytorialsi przyjdą do pracy w... mundurze. Taki dzień

Mimo, że ratują życie, liczna przeciwników szczepień rośnie. Trwa Europejski Tydzień Szczepień