Bieżący rok jest ze względu na setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły uchwała Sejmu ustanowiony Rok
Drukuj
Polregio planuje ogólnopolską pielgrzymkę Pociągiem Papieskim

Bieżący rok jest ze względu na setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły uchwała Sejmu ustanowiony Rokiem Świętego Jana Pawła II. Polregio z tej okazji organizuje ogólnopolską pielgrzymkę Pociągiem Papieskim. Skład ma pojawić się też w Wadowicach.

W związku z uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o ustanowieniu roku 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II oraz przypadającą setną rocznicą urodzin, spółka Polregio uczci pamięć św. Jana Pawła II poprzez zorganizowanie ogólnopolskiej pielgrzymki Pociągiem Papieskim.

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że Polregio włącza się w ważne dla Polaków wydarzenia, dba o historię, kulturę i tradycję. Stąd pomysł pielgrzymki specjalnym Pociągiem Papieskim, który zrodził się nie tylko jako włączenie się w tak doniosły jubileusz 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II, ale także jako chęć stworzenia oryginalnej formy uczczenia pamięci tego wielkiego Polaka w połączeniu z promocją Polregio. Pielgrzymka ma obejmować swoim zasięgiem obszar prawie wszystkich województw, w tym m.in. miejscowości z najważniejszymi sanktuariami związanymi ze świętym Janem Pawłem II – powiedziała Anna Lenarczyk, Członek Zarządu Polregio

Pielgrzymka Pociągiem Papieskim została pierwotnie zaplanowana na maj i czerwiec tego roku, jednak ze względu epidemię koronawirusa, realizacja projektu została odłożona na okres późniejszy, kiedy sytuacja związana zostanie unormowana.

Obecnie trwa ustalanie harmonogramu, a za możliwy termin realizacji pielgrzymki uznano październik tego roku, co wiąże się z 42. rocznicą wybrania księdza kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Przypomnijmy, że przez ponad trzy lata, od 2006 do 2009 roku specjalnie przygotowana jednostka EN61-01 nazwana Pociągiem Papieskim w żółtych barwach jeździła Kolejowym Szlakiem Jana Pawła II między Wadowicami a Krakowem. 28 maja 2006 pociąg poświęcił podczas wizyty w Polsce papież Benedykt XVI, 31 maja odbyła się jego oficjalna prezentacja, a od 3 czerwca pociąg rozpoczął kursowanie po swojej trasie trzy razy dziennie. Jednak ze względu na małe zainteresowanie podróżnych, 1 września 2009 roku zawieszono jego kursowanie. Sam pociąg od czasu do czasu wykorzystywany jest w ruchu regionalnym, najczęściej między Zakopanem a Krakowem, a także a także między stolicą Małopolski a Wadowicami,  czasem też jeździ  okazji jakiejś papieskiej rocznicy. Można  go też wynająć. Skład jako Pociąg Papieski wrócił na krótko we wakacje 2012, jednak ze względów finansowych wycofano się z tego pomysłu.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Od 1 grudnia rusza Wadowicka Karta Seniora. Można składać wnioski

W dalekosiężnych planach kolei jest remont linii nr 103 Wadowice-Trzebinia

Galerie handlowe otwarte, gastronomia na razie nie. Rząd przedstawił plan na najbliższe tygodnie

Droga łącząca Ponikiew i Zawadkę w końcu zostanie wyremontowana

Dzień Pracownika Socjalnego. Życzenia dla wszystkich Pracowników jednostek pomocy społecznej z powiatu