Bieżący rok jest ze względu na setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły uchwała Sejmu ustanowiony Rok
Polregio planuje ogólnopolską pielgrzymkę Pociągiem Papieskim

Bieżący rok jest ze względu na setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły uchwała Sejmu ustanowiony Rokiem Świętego Jana Pawła II. Polregio z tej okazji organizuje ogólnopolską pielgrzymkę Pociągiem Papieskim. Skład ma pojawić się też w Wadowicach.

W związku z uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o ustanowieniu roku 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II oraz przypadającą setną rocznicą urodzin, spółka Polregio uczci pamięć św. Jana Pawła II poprzez zorganizowanie ogólnopolskiej pielgrzymki Pociągiem Papieskim.

Wielokrotnie podkreślaliśmy, że Polregio włącza się w ważne dla Polaków wydarzenia, dba o historię, kulturę i tradycję. Stąd pomysł pielgrzymki specjalnym Pociągiem Papieskim, który zrodził się nie tylko jako włączenie się w tak doniosły jubileusz 100. rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II, ale także jako chęć stworzenia oryginalnej formy uczczenia pamięci tego wielkiego Polaka w połączeniu z promocją Polregio. Pielgrzymka ma obejmować swoim zasięgiem obszar prawie wszystkich województw, w tym m.in. miejscowości z najważniejszymi sanktuariami związanymi ze świętym Janem Pawłem II – powiedziała Anna Lenarczyk, Członek Zarządu Polregio

Pielgrzymka Pociągiem Papieskim została pierwotnie zaplanowana na maj i czerwiec tego roku, jednak ze względu epidemię koronawirusa, realizacja projektu została odłożona na okres późniejszy, kiedy sytuacja związana zostanie unormowana.

Obecnie trwa ustalanie harmonogramu, a za możliwy termin realizacji pielgrzymki uznano październik tego roku, co wiąże się z 42. rocznicą wybrania księdza kardynała Karola Wojtyły na papieża.

Przypomnijmy, że przez ponad trzy lata, od 2006 do 2009 roku specjalnie przygotowana jednostka EN61-01 nazwana Pociągiem Papieskim w żółtych barwach jeździła Kolejowym Szlakiem Jana Pawła II między Wadowicami a Krakowem. 28 maja 2006 pociąg poświęcił podczas wizyty w Polsce papież Benedykt XVI, 31 maja odbyła się jego oficjalna prezentacja, a od 3 czerwca pociąg rozpoczął kursowanie po swojej trasie trzy razy dziennie. Jednak ze względu na małe zainteresowanie podróżnych, 1 września 2009 roku zawieszono jego kursowanie. Sam pociąg od czasu do czasu wykorzystywany jest w ruchu regionalnym, najczęściej między Zakopanem a Krakowem, a także a także między stolicą Małopolski a Wadowicami,  czasem też jeździ  okazji jakiejś papieskiej rocznicy. Można  go też wynająć. Skład jako Pociąg Papieski wrócił na krótko we wakacje 2012, jednak ze względów finansowych wycofano się z tego pomysłu.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-1 #1 lutek 2020-05-21 21:37
Świetny pomysł !, jak CPL, linie Condor..... jak zwykle zapłacą podatnicy, ale w partyjnej TV będzie sUper. Ludzie tracą robotę, firmy ledwo dyszą lub padają.... brak słów.
Cytować
+2 #2 bezprzebaczenia 2020-05-21 23:09
Jestem pewien,że pociąg będzie miał komplet.
Maszynista +konduktor.
Cytować
-2 #3 Laki Płaszczyca 2020-05-22 10:14
Hau hau
Chuja się znasz na kolei, tak jak mój jebnięty pan i pańcia. Konduktorów u nas nie ma, są tylko kierownicy pociągów.
Cytować
-1 #4 TADEUSZ 2020-05-22 13:33
Właśnie że są nawet konduktorki bo nic innego robić nie będą zrobiły tylko siedziały za pieniądze podatników.
Cytować
+2 #5 Robinson 2020-05-23 07:27
Zaraz zaraz....a co dzieje się z tym pociągiem obecnie ? Pełni służbę czy gdzieś stoi na bocznicy ? Bo z tego co pamiętam to stał dość długi czas na bocznicy w Nowym Targu i czekał na remont a teraz ?
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.