Osoby, które planują złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu 2020 r., nie muszą obawiać się niekor
W tym roku czerwcowa emerytura korzystniejsza

Osoby, które planują złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu 2020 r., nie muszą obawiać się niekorzystnej waloryzacji składek. Zmiana wynika z tarczy antykryzysowej 3.0. Na jej podstawie ZUS wyliczy emeryturę, mimo złożenia wniosku w czerwcu, w ten sam sposób jak w maju.

W poprzednich latach osoby urodzone w czerwcu, które chciały przejść na emeryturę, często wstrzymywały się ze złożeniem wniosku do lipca. Co prawda składając wniosek w lipcu nie dostały emerytury za czerwiec, ale co miesiąc otrzymywały podwyższone świadczenie z powodu korzystnej waloryzacji składek. Różnica w wysokości emerytury z lipca do tej z czerwca wynosiła nawet 300 złotych W tym roku przyszli emeryci nie muszą czekać z wnioskiem. Jeśli złożą go w czerwcu świadczenie będzie wyższe, niż byłoby przed zmianą przepisów.

Czy to oznacza, że należy spieszyć się ze złożeniem wniosku już w czerwcu? Niekoniecznie. Im później zdecydujemy się przejść na emeryturę, tym będzie ona wyższa. Na jej wysokość składa się bowiem kapitał wypracowany podczas aktywności zawodowej i przewidywana długość życia po przejściu na emeryturę. Czyli im dłużej pracujemy, tym więcej składek zgromadzimy. Jednocześnie opóźniając przejście na emeryturę skracamy przewidywany czas jej wypłaty, dlatego świadczenie zdecydowanie wzrasta.

Z powodu COVID-19 wniosek można złożyć najpóźniej w terminie do 30 dni od upływu stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii. Należy do niego dołączyć oświadczenie, w którym wskażemy datę, od której oczekujemy przyznania prawa do świadczenia, ale nie może ona być wcześniejsza niż 1 marca 2020 roku.

Przed złożeniem wniosku o emeryturę można skorzystać z kalkulatora na PUE ZUS, który wyliczy prognozowaną wysokość świadczenia. W placówce ZUS taką symulację przeprowadzi też doradca emerytalny.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Jacek 2020-05-27 11:04
26.05.2020r. byłem w ZUS w Radomiu .Doradca emerytalny nic nie wiedziała o emeryturach czerwcowych, mimo że podałem jej nr, ustawy i art nr. 53 tej ustawy. Za co oni biorą pieniądze?
Cytować
0 #2 Goska 2020-06-10 10:53
Byłam w ZUS Lublin, pani kazała czekać do lipca, więc po co te artykuły ???
Cytować
0 #3 andrzej 2020-06-19 17:11
Cytuję Goska:
Byłam w ZUS Lublin, pani kazała czekać do lipca, więc po co te artykuły ???

i miała rację - policz sobie!
Cytować
+1 #4 Norma 2020-08-08 16:29
Nie wiem już czy śmiać się czy płakać...korzys tniejsza ale ile to potrwa. Czas pomyśleć nad szerszą zmianą i to na stałe. Jak emeryci maja żyć za te 1000 czy 1200 zł? To przeciez śmieszne pieniadze za które nie da sie przetrwać od 1. do 1. kolejnego miesiaca. PPK jest szansa na powiększenie tej kwoty, ale dotyczy to juz nowych pokoleń, które im szybciej zaczną oszczedzac tym lepiej dla nich.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.