Wszystko wskazuje na to, że na wysypisku odpadów w Zebrzydowicach powstanie farma fotowoltaiczna produk
Drukuj
Na wysypisku w Zebrzydowicach powstanie farma fotowoltaiczna?

Wszystko wskazuje na to, że na wysypisku odpadów w Zebrzydowicach powstanie farma fotowoltaiczna produkująca prąd dla gminy Kalwaria Zebrzydowska.

We wtorek (19.05) w Starostwie Powiatowym w Wadowicach odbyło się spotkanie z udziałem m.in. starosty wadowickiego Eugeniusza Kurdasa, wicestarosty Beaty Smolec, burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego, radnego powiatowego i zarazem sołtysa Zebrzydowic Ireneusza Kowalczyka, a także przedstawiciela Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach Krzysztofa Gogola i społecznika oraz policjanta Dawida Herbuta. Omawiano na nim możliwość budowę farmy fotowoltaicznej w Zebrzydowicach. Gmina Kalwaria Zebrzydowska, zleciła wykonanie ekspertyz: geotechnicznej i sanitarnej w Głównym Instytucie Górnictwa, co ma pozwolić załatwić niezdbędne pozwolenia w tej sprawie.

Na koronie obiektu niebędącego legalnym składowiskiem odpadów nie mogą być wykonywane przez okres 50 lat od dnia zamknięcia obiektu budynki, wykopy, instalacje naziemne i podziemne, z wyłączeniem instalacji związanych z funkcjonowaniem obiektu”, a przedmiotowy okres może zostać skrócony, jeżeli z ekspertyzy geotechnicznej oraz z ekspertyzy sanitarnej będzie wynikać, że prowadzenie na obiekcie prac nie spowoduje zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska – pisał w swojej decyzji starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas.

Starosta poinformował, że jeżeli ekspertyzy potwierdzą, ze planowana inwestycja nie spowoduje zagrożenia dla środowiska, decyzja zostanie zmieniona i umożliwi budowę farmy fotowoltaicznej. Podkreślił też, że nie sprzeciwia się pomysłowi burmistrza Kalwarii na budowę farmy fotowoltaicznej, lecz uznaje, że warunkiem koniecznym do wydania decyzji umożliwiającej jej stworzenie, jest przedłożenie niebudzącej wątpliwości dokumentacji, że prowadzone na zrekultywowanym obiekcie prace związane z wykonaniem i eksploatacją instalacji fotowoltaicznych nie spowodują zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska.

Wszystko więc wskazuje na to, ze taka inwestycja powstanie w ciągu najbliższych lat i bezie produkować prąd dla mieszkańców.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Umowa podpisania. W Kleczy powstanie hydrofornia oraz odcinek wodociągu

Mobilne biuro programu „Czyste Powietrze” odwiedzi wadowicki rynek

W piątek ZUS nieczynny. Niektóre urzędy również

Ponad pół miliona wydanych bonów turystycznych

Jezioro Mucharskie to zmarnowany potencjał. Widać to doskonale w upalny weekend