W poniedziałek (18.05)  przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II, cz
Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie zaprasza w setne urodziny papieża

W poniedziałek (18.05)  przypada 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II, człowieka, który zmienił bieg historii świata. Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie zaprasza w ten wyjątkowy dzień do spędzenia go w otoczeniu przyrody: gór, krzewów i kwiatów.

Ogród Jana Pawła II w Inwałdzie jest położony niedaleko  Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Krakowa – miast, które wyznaczyły drogę życia papieża Polaka. Znajduje się w nim 3-hektarowe dzieło przedstawiające postać Jana Pawła II, Bazylikę Św. Piotra w Watykanie i bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Do stworzenia obrazu niezbędne było blisko 20 tysięcy odpowiednio dobranych roślin: drzew, krzewów, kwiatów, a także tony kamieni, żwiru i kruszywa. Wędrówka alejkami Ogrodu, których długość wynosi aż 8 kilometrów, pozwoli podziwiać poszczególne elementy całego obrazu, ale również zobaczyć zdjęcia przedstawiające drogę do świętości papieża Polaka. Zdjęcia wchodzące w skład ekspozycji pochodzą ze zbiorów Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, fotografów pana Andrzeja Lenia, pana Tadeusza Warczaka i pana Sławomira Mastka. Fotografie stanowią świadectwo niezwykłego Pontyfikatu.

W Ogrodzie zostały również umieszczone fragmenty książki „Kwiatki Jana Pawła II” Janusza Poniewierskiego. Jest to niezwykła biografia pełna radości i zadumy, próba pokazania świętości papieża Polaka za pomocą zabawnych, a czasem i wzruszających wydarzeń z jego życia. O sile Jana Pawła II świadczy nie tylko ogromna pobożność, pokora i miłość bliźniego, ale również poczucie humoru i umiejętność zdystansowania się do pełnionej funkcji.

W książce „Kwiatki Jana Pawła II” widać człowieka z krwi i kości, który swą niezwykłość zyskuje dzięki otwartości na Boga, bliźniego i samego siebie. Fragmenty książki „zostały umieszczone” w różnych miejscach Ogrodu. Aby je przeczytać wystarczy odbyć wędrówkę wyznaczoną trasą. Fizyczne przemieszczanie to pretekst do podróży w głąb siebie. Niech ta chwila zadumy stanie się refleksją nad naszym życiem.

Obraz w Ogrodzie można zobaczyć wchodząc na Wieżę widokową. Wejście na nią pozwoli nie tylko podziwiać niezwykły obraz ale również przełamać barierę lęku wysokości oraz zobaczyć panoramę Beskidu Małego.

Miejsce powstało z myślą o wszystkich, którzy chcą poznać życie i drogę do świętości Jana Pawła II. Ogród pełni ważną funkcję w rozwoju edukacji i kultury. Jest źródłem wiedzy i inspiracji jako „żywe muzeum” papieża Polaka.

W setną rocznicę urodzin wielkiego Polaka warto je odwiedzić.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.