Gmina Andrychów bierze się za remont odkupionego od spadkobierców Pałacu Bobrowskich. Właśnie ogło
Pałac Bobrowskich do remontu. Andrychów ogłosił przetarg

Gmina Andrychów bierze się za remont odkupionego od spadkobierców Pałacu Bobrowskich. Właśnie ogłoszono przetarg na projekt i remont obiektu.

Gmina Andrychów ogłosiła w tym tygodniu przetarg na wykonanie projektu i remontu Pałacu Bobrowskich. Oferty można składać do 28 maja, a po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 33 miesiące na zrealizowanie wszystkich prac.

Planowany od dawna remont jest konieczny, bo na budowli widać ząb czasu i zaniedbania: jego stan techniczny pozostawia wiele do życzenia a bądź co bądź,  to stojąca w centrum miasta jego wizytówka i chyba najbardziej rozpoznawalny po samolocie obiekt.

Przypomnijmy, że kilka lat temu spadkobiercy rodziny Bobrowskich w postępowaniu administracyjnym odzyskali pałac w Andrychowie, który po wojnie odebrała im władza komunistyczna na mocy ustawy o reformie rolnej. Przez wszystkie te lata nieruchomość była we władaniu skarbu państwa, a w ostatnich dziesięcioleciach użytkownikiem była gmina Andrychów.

Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak zaproponował wtedy, że gmina za ponad 4 miliony złotych odkupi do Bobrowskich prawa do zamku. Zawarto porozumienie.  Spadkobiercy również wtedy formalnie przejęli pałac i odebrali od niego klucze, a następnie wynajęli gminie za symboliczną kwotę obiekt, który jest we władaniu Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie na mocy umowy dzierżawy.  Pierwsza transza za pałać – ponad 1 milion złotych - ma zostać przekazana wkrótce spadkobiercom.

Ile to wszystko będzie kosztować? Gmina Andrychów ma otrzymać 8 milionów złotych dotacji z funduszy unijnych na ten cel, ale remont może okazać się droższy, więc resztę trzeba będzie dołożyć z budżetu  gminy.  Ostateczna wartość inwestycji będzie znana po wyborze wykonawcy.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 stach 2020-05-15 14:39
Gdy wyremontują ten pałac, będzie to wizytówka miasta ! Oby zrobili to profesjonalnie i pod okiem konserwatora. A na razie, bravo dla Burmistrza za dobrą decyzję !
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.