NBP rozpoczął sprzedaż trzech kolekcjonerskich monet wydanych z okazji setnych urodzin św. Jana Pawł
Drukuj
966 sztuk złotej papieskiej monety kolekcjonerskiej wykupiono w półtorej godziny!

NBP rozpoczął sprzedaż trzech kolekcjonerskich monet wydanych z okazji setnych urodzin św. Jana Pawła II. Jak poinformował wadowicki magistrat, najdroższa, złota, wydana w ilości zaledwie 966 sztuk wyprzedana została w półtorej godziny!

Jak już informowaliśmy, od czwartku (14.05)  można kupić trzy monety kolekcjonerskie wydane okazji 100-lecia Urodzin św. Jana Pawła II. Emisja, która została  zaplanowana w kwietniu na wadowickim rynku została jednak odwołana z powodu epidemii koronarirusa. Monetye można nabyć w Internecie oraz w kasie NBP. Cena złotej  o nominale 500 złotych to 18 500 złotych, natomiast srebrne monety o nominale 10 złotych – można nabyć za 200  oraz 140 złotych.

Z okazji premiery monet, w czwartek (14.05) do Wadowic przyjechała Katarzyna Basiak-Gałas, dyrektor NBP w Krakowie, która na ręce burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego oraz dyrektora papieskiego muzeum, ks. Łukasza Piórkowskiego  wręczyła wyjątkowe monety oraz pamiątkowe tablice. Dwie srebrne monety otrzymały również wadowickie placówki: Muzeum Miejskie oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II.

Na awersie pierwszej srebrnej monety o nominale 10 złotych (z wysokim reliefem) widnieje fasada Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach oraz zegar słoneczny znajdujący się na ścianie wadowickiego kościoła z napisem „Czas ucieka. Wieczność Czeka”. Na rewersie został przedstawiony Święty Jan Paweł II z pastorałem.

Na awersie drugiej srebrnej monety umieszczono fragment obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, natomiast na rewersie został przedstawiony Święty Jan Paweł II oraz wizerunek chrzcielnicy znajdującej się w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.

Oprócz srebrnych, NBP wydał jeszcze trzecią, złotą monetę o nominale 500 złotych, która jest najcenniejsza. Na jej awersie umieszczono fragment obrazu Jerzego Kossaka Cud nad Wisłą, natomiast na rewersie został przedstawiony Święty Jan Paweł II modlący się przy chrzcielnicy w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach.  Jak poinformował wadowicki magistrat, ta moneta została wydana w nakładzie zaledwie 966 sztuk i pomimo, że jedna sztuka kosztowała aż 18,5 tysiąca złotych, rozeszła się w półtorej godziny!

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Sześć firm chce remontować andrychowski pałac

Rośnie popularność e-wizyt w ZUS

Remont ulicy Sienkiewicza opóźniony przez znaleziska archeologiczne

Testy antygenowe trafiły do naszego województwa. Wyniki po kilkunastu minutach

Od 1 grudnia rusza Wadowicka Karta Seniora. Można składać wnioski