Kwiecień to miesiąc „trzynastych emerytur”. Małopolskie oddziały ZUS wypłaciły już  niemal 68
Drukuj
„Trzynastka” trafiła już do niemal 680 tysięcy Małopolan

Kwiecień to miesiąc „trzynastych emerytur”. Małopolskie oddziały ZUS wypłaciły już  niemal 680 tysięcy  tych świadczeń na łączną kwotę 815,5 miliona złotych.

Większość trzynastek zostanie wypłacona w kwietniu, a emeryci i renciści, których termin  przekazania świadczenia przypada na 25 kwietnia, czyli w sobotę, otrzymają trzynastkę już w piątek (24.04).

Dotychczas małopolskie oddziały ZUS wypłaciły „trzynastkę” niemal 680 tysiącom osób, na kwotę 815,5 miliona złotych. Krakowski oddział przekazał to świadczenie 288,3 tysięcy osób, sądecki zaś - 133,8 tysiąca. Jeśli chodzi o pozostałe placówki w naszym województwie, to chrzanowski oddział (pod który podlega również powiat wadowicki) wypłacił 155,5 tysięca, a tarnowski – 102,1 tysiący dodatkowych świadczeń.

Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do emerytury, renty, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają „trzynastkę”, o ile 31 marca miały prawo do jednego z tych świadczeń. Natomiast jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to „trzynastka” nie będzie przysługiwać.

Wysokość „trzynastej emerytury” wynosi 1 200 złotych brutto, czyli 981 złotych na rękę. Aby ją otrzymać  nie trzeba składać wniosku, gdyż zostanie wypłacona osobom uprawnionym z urzędu.

„Trzynastki” trafią na konta razem ze świadczeniem za kwiecień, w standardowym terminie wypłaty emerytury czy renty. Terminów jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

ZUS zaczął także wysyłać decyzje waloryzacyjne i informacje o przyznaniu „trzynastki”. Świadczeniobiorcy otrzymają je w jednej przesyłce pocztowej. „Po przeanalizowaniu kosztów doszliśmy do wniosku, że oszczędniej będzie, aby obie informacje znalazły się w jednym liście – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Uwaga na oszustów! Już zaczynają handlować bonem turystycznym

Ktoś w Choczni "wydrapał" 7 tysięcy złotych

Wzrost zakażeń koronawirusem. Minister zdrowia zapowiada kontrole w sklepach i rejestrację wesel

Andrychowski magistrat powraca do ograniczeń dla petentów

Abolicja dla tych, którzy nielegalnie pobierają wodę i wydalają ścieki