Kwiecień to miesiąc „trzynastych emerytur”. Małopolskie oddziały ZUS wypłaciły już  niemal 68
„Trzynastka” trafiła już do niemal 680 tysięcy Małopolan

Kwiecień to miesiąc „trzynastych emerytur”. Małopolskie oddziały ZUS wypłaciły już  niemal 680 tysięcy  tych świadczeń na łączną kwotę 815,5 miliona złotych.

Większość trzynastek zostanie wypłacona w kwietniu, a emeryci i renciści, których termin  przekazania świadczenia przypada na 25 kwietnia, czyli w sobotę, otrzymają trzynastkę już w piątek (24.04).

Dotychczas małopolskie oddziały ZUS wypłaciły „trzynastkę” niemal 680 tysiącom osób, na kwotę 815,5 miliona złotych. Krakowski oddział przekazał to świadczenie 288,3 tysięcy osób, sądecki zaś - 133,8 tysiąca. Jeśli chodzi o pozostałe placówki w naszym województwie, to chrzanowski oddział (pod który podlega również powiat wadowicki) wypłacił 155,5 tysięca, a tarnowski – 102,1 tysiący dodatkowych świadczeń.

Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do emerytury, renty, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają „trzynastkę”, o ile 31 marca miały prawo do jednego z tych świadczeń. Natomiast jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to „trzynastka” nie będzie przysługiwać.

Wysokość „trzynastej emerytury” wynosi 1 200 złotych brutto, czyli 981 złotych na rękę. Aby ją otrzymać  nie trzeba składać wniosku, gdyż zostanie wypłacona osobom uprawnionym z urzędu.

„Trzynastki” trafią na konta razem ze świadczeniem za kwiecień, w standardowym terminie wypłaty emerytury czy renty. Terminów jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca.

ZUS zaczął także wysyłać decyzje waloryzacyjne i informacje o przyznaniu „trzynastki”. Świadczeniobiorcy otrzymają je w jednej przesyłce pocztowej. „Po przeanalizowaniu kosztów doszliśmy do wniosku, że oszczędniej będzie, aby obie informacje znalazły się w jednym liście – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 Wirus 2020-04-23 14:25
Teraz renciści i emeryci dostaną karty do głosowania przez Pocztę Polską i zagłosuje na Dupe Dube żeby im dupe lizać Kaczorowi Rydzykowi innym chamom z koryta.
Cytować
0 #2 Tadeusz 2020-04-23 14:52
Pierwszy który pujdzie głosować na PiS Andrzeja Dude będzie z ul Spokojnej 1 Mietek K. Co prowadził Zlomowisko.Pl
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.