Jest nowy plan na zagospodarowanie terenów po byłym zakładzie "Fumis-Bumar". Studio FAAR architekci /
Jest nowy projekt zagospodarowania terenów po byłym Bumarze. Zobaczcie wizualizacje!

Jest nowy plan na zagospodarowanie terenów po byłym zakładzie "Fumis-Bumar". Studio FAAR architekci / Vizprofi, którzy zajęli się nowym projektem, zaprezentowali w sieci wizualizację.

Jest nowy plan na zagospodarowanie terenów po byłym zakładzie "Fumis-Bumar". Studio FAAR architekci, które zajęło się nowym projektem obszaru między  ulicami Piłsudskiego,  Legionów i Fabryczną,  zaprezentowało w sieci wizualizację budynku o powierzchni 37 tysięcy m2.

Nasz nowy projekt to pomysł na rewitalizację przestrzeni po byłych zakładach BUMAR w Wadowicach. Miejsca, które jest i było ważną częścią przemysłowej historii Wadowic. Teren ten aby przestał straszyć powinien zostać zagospodarowany w taki sposób, aby miasto zyskało nową jakość, nie tylko w sensie komercyjnym ale również w sensie przestrzennym oraz miastotwórczym. Ważnym aspektem jest zakorzenienie w przemysłowym dziedzictwie i stworzenie nowej przestrzeni dopasowanej do nowych warunków społeczno - gospodarczych. Nasza propozycja jest odważna lecz wyrasta z głębokiego przekonania, że dziś można za sprawą współczesnej architektury przywracać Miasto Ludziom – mówi o projekcie jego autor Krzysztof Faber z FAAR architekci.

Nowy projekt pod nazwą Nowa Druciarnia już  samą swoją nową nazwą, mocno nawiązuje do ciekawej, przemysłowej historii tego miejsca. Jedną z głównych idei kształtujących nowe budynki, ma być stworzenie nowej jakości przestrzennej blisko mocno zdegradowanej zabudowy oraz w bliskiej lokalizacji dworca kolejowego i autobusowego.

Podstawowym elementem, który ukształtował budynek jest wewnętrzne, obszerne atrium, które przez swój mocno przemysłowy charakter będzie nawiązywać do bogatej tradycji związanej z tym tererem i jednocześnie przez swoją bogatą funkcję, naturalnie zostanie miejscem spotkań ludzi oraz ważnym punktem orientacyjnym za sprawą swojej współczesnej formy architektonicznej. W centrum tego atrium projektanci umieścili  „kontener pamięci”, gdzie będzie można zgromadzić wszystkie pamiątki, związane z historią tego miejsca. Budynek będzie również otwarty z czterech stron, tak aby do wewnętrznego atrium można było wejść idąc z różnych części miasta.

Według planów, budynek ma byś usługowy, w środku mają znaleźć się powierzchnię wystawiennicze, centrum fitness i wellbeing, powierzchnie biurowe oraz coworkingowe, powierzchnie konferencyjne czy apartamenty i mieszkania.

Wizualizacja (dzięki uprzejmości FAAR architekci):  

Przypomnijmy, że prywatna spółka AS Invest kupiła ten teren kilka lat temu w drodze przetargu od spółki Bumar sp. z o. o. w Warszawie. Budynki poprzemysłowe zostały wyburzone, a teren dokładnie oczyszczony. Inwestorzy zaplanowali stworzenie tutaj nowoczesnego obiektu usługowo-handlowego i ekspozycyjnego dla przedsiębiorców.  Zaplanowano też restaurację McDonald's, sale siłowni, fitness czy korty do gry w squash'a. Aby to wszystko powstało, potrzeba była zgoda Rady Miejskiej w Wadowicach na przekwalifikowanie działek.

W 2014 roku na ostatniej sesji tamtej kadencji Rady Miejskiej w Wadowicach radni zgodzili się na przekwalifikowanie działek z przemysłowych na handlowe. Wśród osób, które kilka lat temu popierały tą inwestycję i zgodziły się na przekwalifikowanie gruntów po zakładzie na cele handlowe, była ówczesna burmistrz Wadowic a obecnie posłanka (PiS) Ewa Filipiak.

W 2015 wraz z burmistrzem Mateuszem Klinowskim i radnymi nowej kadencji, wycofano się z tej uchwały planując tutaj przemysłowe tereny miasta i w ten sposób pomysł z galerią handlową został zablokowany.

Od tego czasu na tym terenie niewiele się dzieje, właściciel planował tutaj m.in. największą na południu Polski stacja utylizacji zużytych opon samochodowych, teren był też wystawiony na sprzedaż za 28,5 miliona złotych złotych netto na portalu Otodom.pl. Czy teraz, kiedy włodarzem Wadowic jest od ponad roku Bartosz Kaliński, uda się coś tutaj w końcu wybudować?

Tak miało wyglądać to miejsce według poprzedniego projektu:

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-8 #1 Radek 2019-12-12 12:14
Budynek na planie swastyki?
Cytować
-12 #2 Asmat 2019-12-12 12:19
Buzię widzę w tym ten czy.
Cytować
+3 #3 qwerty 2019-12-12 13:06
Straszny kolos, wydaje się dominować nad całym miastem.
Cytować
+16 #4 Aga 2019-12-12 13:21
Nowoczesna architektura na czasie. Bardzo konkretny i przemyślany projekt. Szacun dla biura projektowego za odważną koncepcje wykraczającą poza Wadowickie horyzonty. Czy nowe władze i Radni Zrozumieją ten projekt???
Cytować
-14 #5 Ed 2019-12-12 13:30
Eee spalania opon lepsza. Tyle miejsc pracy i to na krótko.... ZUS by się cieszył. KLINOWSKI miały gdzie ekologicznie utylizowac opony z rowerka.
Cytować
-6 #6 Edek 2019-12-12 13:40
Kolejna porażka , jakoś nie ma chętnego na kupno tego terenu najwyraźniej ten inwestor i jego pomysły to jeden wielki bubel i przekręt .
Cytować
+5 #7 Stefan 2019-12-12 14:45
Ktoś wyraźnie przedawkował.
Cytować
-8 #8 street 2019-12-12 17:35
no, masakra, przykrywa wszystko co ma przyjazny widok w małym mieście, to już może w tym miejscu lepiej zbudować obiecankę arenę?
Cytować
+1 #9 fan wadzy 2019-12-12 18:09
kogoś wyraźnie pogięło...
Cytować
+21 #10 Mariolka@ 2019-12-12 18:20
Wadowice - miasto znane z blokowania wszystkiego co niesie postęp i duch nowych czasów. Zaścianek cymbalistów wielu , a może jeszcze więcej . Blokujcie nadal wszystko - już widać co się dzieje w mieście bez braku obwodnicy . Wybierajcie stłamszonych głupków , którzy bija się własnego cienia , a tylko forsa im pachnie i trwanie na stanowisku za nasze podatki.
Cytować
+7 #11 Super 2019-12-12 22:48
Poza wszystkimi wymienionymi zaletami dzięki tej inwestycji dojdzie jeszcze jeden punkt do odwiedzenia dla wycieczek. A żeby zachować trochę z historycznego charakteru tego miejsca można by tam przewidzieć także coś "przemysłowego" , np szybką prototypownię czy zrobotyzowaną linię.
Cytować
+6 #12 wow 2019-12-12 23:17
Taki sam kapiszon jak stok w Babicy?
Cytować
+2 #13 łopata 2019-12-13 09:38
Biuro architektoniczn e zrobiło wizualizację ot tak sobie, czy na zlecenie konkretnego inwestora?
Cytować
+8 #14 Miejscowy 2019-12-13 17:26
"Budynek będzie również otwarty z czterech stron, tak aby do wewnętrznego atrium można było wejść idąc z różnych części miasta." - ło matko - inwestor i architekci chyba przedawkowali ... jak wyjsc na 4 strony miasta ? - z jednej ruchliwa obwodnica, z drugiej sklad budowalne a z trzeciej US ... do tego wysokosc ... mocno by trzeba nagiac MPZP .. gratuluje ... dilera
Cytować
-3 #15 Roman 2019-12-15 00:05
Przecież główny inwestor Norweg tSpółki AS Invest siedzi w więził czyżby kolejny przekręt wyjdzie na światło dzienne dołożą mu pare latek
Cytować
-2 #16 Bartek 2019-12-15 00:11
A to ten Norweg co siedzi w więzieniu to chyba raczej lepiej żeby to As Invest biznesów w mieście papieskim nie robiła
Cytować
+4 #17 fgh 2019-12-16 10:58
Nic nie chcecie no to qfa niech wybudują ta spalarnię opon i nazwijmy to po sockupisowsku Nowy Jarek.Musi byc rozmach więc wyburzmy okoliczne budynki mieszkalne i zróbmy towarzysze muzeum węgla im. pinokia.Amen.
Cytować
-2 #18 karol 2019-12-16 11:44
Poziom pracy dyplomowej studenta architektury.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.