Niecodzienna akcja miała miejsce wczoraj w ośrodku zarybieniowym w Świnnej Porębie: pracownicy Wód P
Drukuj
Niecodzienna akcja w ośrodku zarybieniowym w Świnnej Porębie

Niecodzienna akcja miała miejsce wczoraj w ośrodku zarybieniowym w Świnnej Porębie: pracownicy Wód Polskich przenosili tutaj jesiotry ostronose z budynku wylęgarni do zewnętrznych stawów hodowlanych. Zobaczcie, jak to wyglądało!

Nie każdy wie, ale przy zaporze Zbiornika Świnna Poręba , czyli Jeziora Mucharskiego znajduje się Gospodarstwo Rybackie i Ośrodek Zarybieniowego w Świnnej Porębie, jeden z najmłodszych i najnowocześniejszych w Europie obiektów tego typu. Jego celem  jest m.in. zarybianie publicznych wód płynących regionu wodnego Górnej Wisły, prowadzenie programów restytucji ryb o zasięgu ogólnopolskim (troci wędrownej, certy, łososia atlantyckiego, jesiotra ostronosego), zarybienia kompensacyjne, np. odtwarzające ichtiofaunę po robotach regulacyjnych a także sprzedaż materiału zarybieniowego (świnka, brzana, pstrąg tęczowy).

W poniedziałek (1.10) miała tutaj miejsce niecodzienna akcja: pracownicy Wód Polskich przenosili tutaj jesiotry ostronose z budynku wylęgarni do zewnętrznych stawów hodowlanych.

Jesiotry ostronose z naszej hodowli przybierają na wadze, obecne baseny w wylęgarni są już dla nich za małe, stąd decyzja o przeniesieniu ich do basenów na terenie ośrodka. Najstarsze osobniki z naszej hodowli mają około 12 lat, ważą ponad 40 kg, i mierzą 140-160 cm. Baseny, do których zostały przeniesione, mają 8 m średnicy każdy i mieszczą po 70 m3 wody. To znacznie poprawi komfort ich życia – poinformowały Wody Polskie.

Cała akcja była skrupulatnie przygotowywana: przez kilka dni schładzano wodę do temperatury panującej na zewnątrz, aby poszczególne osobniki jak najszybciej mogły się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu. Wykonano też specjalne nosidełko, aby zminimalizować dyskomfort podczas przeprowadzki.

Przypomnijmy: jesiotr ostronosy to gatunek wędrownej ryby z rodziny jesiotrowatych, gotowość do rozrodu osiąga w 16-17 roku życia. Ryba ta występuje głównie w wodach u zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Jeszcze do połowy XX wieku licznie występował w naszych wodach, obecnie został zaklasyfikowany do gatunków wymarłych.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Samochody Google fotografują naszą okolicę

Krakowskie lotnisko z nowym systemem kontroli. Nie trzeba będzie wyciągać płynów ani elektroniki

Powoli pną się do góry mury nowej komendy straży

Mobilne laboratorium testuje tory stosiedemnastki

Bistro na wadowickim dworcu już gotowe. Trwa rekrutacja obsługi