Niecodzienna akcja miała miejsce wczoraj w ośrodku zarybieniowym w Świnnej Porębie: pracownicy Wód P
Niecodzienna akcja w ośrodku zarybieniowym w Świnnej Porębie

Niecodzienna akcja miała miejsce wczoraj w ośrodku zarybieniowym w Świnnej Porębie: pracownicy Wód Polskich przenosili tutaj jesiotry ostronose z budynku wylęgarni do zewnętrznych stawów hodowlanych. Zobaczcie, jak to wyglądało!

Nie każdy wie, ale przy zaporze Zbiornika Świnna Poręba , czyli Jeziora Mucharskiego znajduje się Gospodarstwo Rybackie i Ośrodek Zarybieniowego w Świnnej Porębie, jeden z najmłodszych i najnowocześniejszych w Europie obiektów tego typu. Jego celem  jest m.in. zarybianie publicznych wód płynących regionu wodnego Górnej Wisły, prowadzenie programów restytucji ryb o zasięgu ogólnopolskim (troci wędrownej, certy, łososia atlantyckiego, jesiotra ostronosego), zarybienia kompensacyjne, np. odtwarzające ichtiofaunę po robotach regulacyjnych a także sprzedaż materiału zarybieniowego (świnka, brzana, pstrąg tęczowy).

W poniedziałek (1.10) miała tutaj miejsce niecodzienna akcja: pracownicy Wód Polskich przenosili tutaj jesiotry ostronose z budynku wylęgarni do zewnętrznych stawów hodowlanych.

Jesiotry ostronose z naszej hodowli przybierają na wadze, obecne baseny w wylęgarni są już dla nich za małe, stąd decyzja o przeniesieniu ich do basenów na terenie ośrodka. Najstarsze osobniki z naszej hodowli mają około 12 lat, ważą ponad 40 kg, i mierzą 140-160 cm. Baseny, do których zostały przeniesione, mają 8 m średnicy każdy i mieszczą po 70 m3 wody. To znacznie poprawi komfort ich życia – poinformowały Wody Polskie.

Cała akcja była skrupulatnie przygotowywana: przez kilka dni schładzano wodę do temperatury panującej na zewnątrz, aby poszczególne osobniki jak najszybciej mogły się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu. Wykonano też specjalne nosidełko, aby zminimalizować dyskomfort podczas przeprowadzki.

Przypomnijmy: jesiotr ostronosy to gatunek wędrownej ryby z rodziny jesiotrowatych, gotowość do rozrodu osiąga w 16-17 roku życia. Ryba ta występuje głównie w wodach u zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej. Jeszcze do połowy XX wieku licznie występował w naszych wodach, obecnie został zaklasyfikowany do gatunków wymarłych.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.