W Brzeżnicy uroczyście otwarto Centrum Komunikacji Zbiorowej. To  parking na ponad 130 samochodów, po
Centrum Komunikacji Zbiorowej w Brzeźnicy otwarte. Przydałyby się jeszcze pociągi…

W Brzeżnicy uroczyście otwarto Centrum Komunikacji Zbiorowej. To  parking na ponad 130 samochodów, poczekalnia z rozbudowanym zapleczem, a wszystko to w sąsiedztwie kolei, linii podmiejskiego autobusu i busów. Wartość inwestycji wyniosła ponad 3,3 mln zł. Przydałyby się jeszcze pociągi pasażerskie...

We wtorek (24.09) uroczyście otwarto dogodne Centrum Komunikacji Zbiorowej w Brzeźnicy. Dla podróżnych przygotowano w Brzeźnicy przestronny parking na ponad 130 samochodów, poczekalnię z rozbudowanym zapleczem, a wszystko to w sąsiedztwie kolei, linii podmiejskiego autobusu i busów. Wartość inwestycji wyniosła ponad 3,3 miliona złotych, z czego gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 2,14 miliona z Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, w ramach Osi Priorytetowej - Infrastruktura transportowa poddziałania7.2.4 Infrastruktura dla obsługi podróżnych.

W wydarzeniu uczestniczyli poseł na sejm Zbigniew Biernat, wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, wiceprzewodnicząca Małopolskiego Sejmiku Wojewódzkiego Iwona Gibas, radny Małopolskiego Sejmiku Wojewódzkiego Rafał Stuglik, starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas, przewodnicząca Rady Powiatu Wadowickiego Zofia Kaczyńska, radni  powiatu wadowickiego, burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko, burmistrz Zatora Mariusz Makuch oraz wójt Spytkowic Mariusz Krystian i wójt Tomic Witold Grabowski a także sołtysi z gminy Brzeźnica, dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele wykonawcy i mieszkańcy.

Całe przedsięwzięcie i odrestaurowany obiekt XIX wiecznej stacji kolejowej poświecił ks. kanonik Zdzisław Budek. Uroczystość miała oprawę artystyczną, a był to recital saksofonowy męskiego  kwartetu z Gliwic. Panowie zagrali kilka standardów, a publiczność odpowiedziała im gromkimi brawami.

Po oficjalnym otwarciu obiektu odbyło się spotkanie robocze w konwencji konferencji, gdzie głos zabierali zaproszeni goście, którzy jako przedstawiciele władz państwowych i samorządu województwa mogą realnie wspierać dążenia władz samorządu lokalnego, aby zaspokoić pilną potrzebę mieszkańców w sprawie przywrócenia pociągów pasażerskich.

Przydałyby się tutaj jeszcze pociągi pasażerskie, bo niestety od czterech lat na linii kolejowej nr 94 między Krakowem i Oświęcimiem, przez Brzeźnicę i Spytkowice, odbywa się jedynie intensywny ruch towarowy: w 2015 roku województwo małopolskie nie zdecydowało się dofinansowywać nierentownych przewozów tą trasą...

Podczas otwarcia CKZ, w ójtowie i burmistrzowie z gmin położonych wzdłuż nadwiślańskiej linii kolejowej ponownie zadeklarowali, że przygotują infrastrukturę obsługi pasażerskiej. Gmina Brzeźnica jest liderem w tej kwestii, bo już zrealizowała niezbędną inwestycję. Uczestniczący w wydarzeniu wicemarszałek Województwa Małopolskiego  Łukasz Smółka powiedział m.in.: „…tam, gdzie są tory muszą być reaktywowane i będą reaktywowane”. Podobno w  2021 roku po zakończeniu remontu torowisk w Krakowie. rozbudowana zostanie kolej aglomeracyjna i to jest planowana, realna data na przywrócenie pociągów pasażerskich w tym rejonie.

Na razie więc w Brzeźnicy ładnie wyglądające Centrum Komunikacji Zbiorowej. Bez pociągów pasażerskich przez minimum dwa lata...

 

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+3 #1 Vcv 2019-09-26 00:22
No a Filipa Kaczyńskiego i jego asystenta Hajnosza nie było?
A to dziwne
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.