Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, radni jednogłośnie przekazali nowej gminnej s
Radni zadecydowali o przekazaniu nowej andrychowskiej spółce 1,5 mln złotych

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Andrychowie, radni jednogłośnie przekazali nowej gminnej spółce AEC 1,5 miliona złotych z budżetu gminy. Nowe przedsiębiorstwo ma uratować mieszkańców Andrychowa przed utratą ciepła i prądu.

Jak już informowaliśmy, niedawno na wniosek burmistrza Tomasza Żaka, Rada Miejska w Andrychowie podjęła decyzję o powołaniu nowej spółki komunalnej  AEC z kapitałem zakładowym 5 tysięcy złotych, która ma przejąć zadłużoną elektrociepłownię Elektrociepłowni Andrychów, która popadła  w poważne długi i nie ma już szans na płynność finansową wierzycielami: wszystkie konta spółki zajął komornik. Trwa postępowanie egzekucyjne. To groziło tym, że na jesień 3/4 mieszkańców  Andrychowa a także sporo przedsiębiorstw pozostanie bez ciepła.

Według pomysły włodarza, nowa spółka gminna, która ma zacząć działać od 1 września, ma zapewnić mieszkańcom i firmom dostawy energii i ciepła i  sukcesywnie przez okres kilku lat przejmować majątek elektrociepłowni. Za utworzeniem spółki komunalnej głosowało 12 radnych, większość popierających burmistrza Żaka. Wstrzymali się 5 radnych opozycji z klubu PiS. Opozycja podkreślała, że nie ma żadnego planu naprawczego a także to, że nieznane są koszty przejęcia samej elektrociepłowni jak i jej infrastruktury. Nowa spółka ma już prezesa. Został nim Mirosław Nowak znany samorządowiec z Andrychowa.

W czwartek (22.08) po południu odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Andrychowie. Radni jednogłośnie przekazali nowej gminnej spółce  1,5 miliona złotych z budżetu gminy. Jak poinformował burmistrz Tomasz Żak, w poniedziałek (26.08) za zgodą komornika, podpisana ma zostać umowa dzierżawy urządzeń potrzebnych do produkcji ciepła od spółek córek upadającej Elektrociepłowni Andrychów.

Obecnie gmina Andrychów jest na etapie przygotowywania dokumentów do Urzędu Regulacji Energetyki, w którym to musi zdobyć koncesję na dystrybucję oraz sprzedaż energii elektrycznej oraz energii cieplnej. Czeka też na rejestrację spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.