Jesteś ubezpieczony i aktywny zawodowo, ale stan twojego zdrowia pogarsza się i grozi niezdolnością d
Za darmo do sanatorium z ZUS

Jesteś ubezpieczony i aktywny zawodowo, ale stan twojego zdrowia pogarsza się i grozi niezdolnością do pracy? Złóż wniosek w ZUS o rehabilitacje leczniczą. Tylko w 2018 roku z tej możliwości skorzystało ponad 90 tysięcy osób.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła Polaków do sanatoriów od 20 lat. W tym czasie z rehabilitacji skorzystało blisko 1,5 miliona osób. Większość z nich (76,7  tysiąca) cierpiała na schorzenia narządu ruchu, układu krążenia (5,2 tysiąca) i problemy psychosomatyczne (blisko 3 tysiące). W 2018 roku ZUS przeznaczył ponad 201 milionów złotych na zadania dotyczące prewencji rentowej, w tym około 190 milionów złotych tylko na rehabilitację leczniczą.

Bezpłatna rehabilitacja skierowana jest do osób aktywnych zawodowo, które z powodu choroby lub urazu są zagrożone długotrwałą utratą zdolności do pracy. Program ma przeciwdziałać pogorszeniu się stanu zdrowia i tym samym umożliwić ubezpieczonemu dalszą pracę. Jednocześnie rehabilitacja ma pomóc skutecznie zadbać o zdrowie. Czas jest tu kluczowy, gdyż kolejne miesiące pracy mimo pogarszającego się zdrowia mogą przynieść nieodwracalne skutki.

Aby dostać skierowanie na rehabilitację leczniczą potrzebne jest stosowne orzeczenie od lekarza orzecznika ZUS. Taki dokument orzecznik może wydać:

- na wniosek lekarza prowadzącego leczenie,
- gdy ustala uprawnienia do świadczenia rehabilitacyjnego,
- podczas kontroli zwolnienia lekarskiego,
- gdy orzeka o niezdolności do pracy, kiedy ubezpieczony wystąpił o świadczenie rentowe.

Jeśli lekarz orzecznik wyda pozytywną decyzję, zainteresowany jest skierowany na rehabilitację.

Turnus trwa 24 dni i odbywa się w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym. Czas rehabilitacji może być przedłużony albo skrócony przez ordynatora ośrodka, w zależności od rokowań co do odzyskania zdolności do pracy przez pacjenta. Na takie zmiany zgodę musi wydać ZUS. Po zakończeniu rehabilitacji ubezpieczony dostaje kartę informacyjną. Jest w niej szczegółowy opis przebiegu rehabilitacji i opinia o stanie zdrowia w aspekcie powrotu do pracy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponosi całkowity koszt rehabilitacji, łącznie z kosztami zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu z miejsca zamieszkania do oraz z ośrodka rehabilitacyjnego najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi rehabilitację w prawie 100 ośrodkach, m.in. w Augustowie, Ciechocinku, Krynicy, Nałęczowie, czy Kołobrzegu. W tym roku zaplanowane jest podpisanie umów z kolejnymi placówkami. W II kwartale ruszy konkurs na wybór ośrodków, które będą realizowały m.in. wczesną rehabilitację powypadkową. W ramach rehabilitacji Zakład gwarantuje pięć lub nawet sześć zabiegów leczniczych dziennie.

 

Bardzo ważne jest, że z roku na rok rośnie skuteczność rehabilitacji leczniczej ZUS. Już blisko połowa osób, która z niej skorzystała, wraca do pracy. Dla porównania, jeszcze w 2006 roku było to nieco ponad 28%, a w 2012 roku – około 38%.

Więcej informacji, jak uzyskać skierowanie na rehabilitację leczniczą znajdziemy na stronie www.zus.pl/rehabilitacja.
(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.