Oznakowanie 14 tysięcy przejazdów żółtymi naklejkami z informacjami ratującymi życie przynosi efek
Żółte naklejki 165 razy zapobiegły tragediom na przejazdach kolejowych

Oznakowanie 14 tysięcy przejazdów żółtymi naklejkami z informacjami ratującymi życie przynosi efekty. 165 razy wstrzymany lub ograniczony był ruch pociągów po telefonie z podaniem numeru przejazdu, na którym było zagrożenie życia, możliwość tragedii, strat  i problemów komunikacyjnych.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podsumowały rok „obecności” żółtych naklejek na skrzyżowaniu toru i drogi.

Przez rok, żółte naklejki na przejazdach i specjalne łącze między służbami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A a operatorami nr 112 pozwoliły 165 razy na szybkie reakcje, zapewniające bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym. Oznakowanie przejazdów istotnie zwiększyło poziom bezpieczeństwa kierowców oraz pasażerów pociągów. Dodatkowe informacje pozwalają eliminować zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania kierowców lub zdarzeń losowych – powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Żółtą naklejkę, umieszczoną na skrzyżowaniach toru i drogi na słupkach rogatek lub po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja powinni znać wszyscy. Na każdej jest indywidualny numer przejazdu, numer alarmowy 112 oraz numery telefonów do służb technicznych.

Dzięki żółtej naklejce, od czerwca 2018 roku operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali ponad 800 zgłoszeń. Część z nich dotyczyła również powiatu wadowickiego. W 78 przypadkach dzięki specjalnemu szybkiemu połączeniu wstrzymano ruch pociągów na linii kolejowej, wezwano pomoc, zapobiegnięto tragedii. Przy 87 zgłoszeniach było ograniczenie jazdy pociągów, by zapewnić bezpieczeństwo pasażerów i korzystających z przejazdów kolejowo-drogowych.

Statystyki pokazują, że 99% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynikają z niewłaściwych decyzji kierowców.  Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach to: ignorowania znaku „Stop”, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach. Wypadki na przejazdach to poniżej 1% wszystkich wypadków komunikacyjnych – lecz trzeba je ograniczać.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 kika 2019-06-16 11:46
na linii 103 szczególności pomagają
Cytować
-1 #2 Polinal 2019-06-17 09:31
Jeśli naklejki mogą uratować komuś zdrowie i życie to zdecydowanie warto je mądrze stosować.
Doskonały i skuteczny pomysł.
POLINAL Drukarnia naklejek
http://www.e-naklejki.pl/
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.