Ponad 200 miliardów złotych przybyło klientom ZUS na ich kontach i subkontach w wyniku czerwcowej walo
Drukuj
Miliardy dodane do kont klientów w ZUS po waloryzacji

Ponad 200 miliardów złotych przybyło klientom ZUS na ich kontach i subkontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek.  Są klienci, którzy na waloryzacji zyskali ponad 100 tysięcy złotych.

Co roku, 1 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna waloryzację składek na koncie i subkoncie ubezpieczonych w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych. Wskaźnik waloryzacji konta oblicza się na bazie inflacji i przypisu składek (wzrost płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei wskaźnik waloryzacji subkonta to pochodna wzrostu PKB za ostatnie 5 lat.

W tym roku oba wskaźniki waloryzacji były wyższe niż te zanotowane w roku ubiegłym i wyniosły odpowiednio 109,2% oraz 105,01%. Dzięki temu stan kont ubezpieczonych w ZUS wzrósł o 214,2 miliardów złotych i wynosi obecnie ponad 2,5 biliony złotych. Z kolei wartość kapitału zgromadzonego na subkontach wzrosła o blisko 18 miliardów złotych do poziomu 376,6 miliardów złotych. W sumie na kontach i subkontach klientów ZUS przybyło ponad 232,2 miliardów złotych. Dziś więc mają zgromadzone na swoją emeryturę 2,92 biliony złotych.

Apeluję do naszych klientów by weryfikowali zarówno stan swoich finansów w ZUS, jak i to w jaki sposób coroczna waloryzacja wpływa na stan zgromadzonych przez nich środków. Waloryzacja na poziomie 109,2% na koncie, czy 105,0% na subkoncie daje nam wzrost naszego kapitału emerytalnego na poziomie nie notowanym dziś na żadnej lokacie. Dzięki czerwcowej waloryzacji nasi klienci zyskują niejednokrotnie kilkadziesiąt tysięcy, a nawet ponad 100 tysięcy złotych – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

I tak mężczyzna urodzony w 1959 roku, który na swoim koncie w ZUS uzbierał wraz z kapitałem początkowym (odtworzona kwota składek sprzed 1999 roku) 1,25 miliona złotych, zyskał na czerwcowej waloryzacji blisko 108 tysięcy złotych Inny, urodzony w 1960 roku, dzięki waloryzacji podniósł stan swojego konta w ZUS o ponad 103 tysiące złotych.

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Gmina Wadowice wybuduje nowe mosty: w Choczni, Kaczynie i Zawadce

Empol znowu będzie wywoził wadowickie śmieci? Tylko ta firma zgłosiła się do przetargu

Radni zadecydowali o przekazaniu nowej andrychowskiej spółce 1,5 mln złotych

Co dalej z południową obwodnicą Wadowic?

Kolejne drogi w gminie Wadowice po remoncie. W końcu da się po nich jeździć