Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił swoje statystyki dotyczące tego, jak chorujemy. Niemal 103 mi
Jak chorujemy? ZUS ujawnił statystyki

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił swoje statystyki dotyczące tego, jak chorujemy. Niemal 103 milionów dni spędzili Polacy na chorobowym w pierwszych miesiącach 2019 roku. To około 282 tysięcy lat!

Jak poinformowała nas Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w województwie małopolskim, od stycznia do kwietnia tego roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 9,2 milionów zwolnień lekarskich na łączną liczbę 102,9 miliona dni. W porównaniu do ubiegłego roku mamy spadek dni absencji chorobowej o 2,8%. Lekarze wystawili również mniej zaświadczeń w analogicznym okresie o 1,1%.

Najwięcej, bo 28,6% dni nieobecności z powodu choroby było w grupie między 30 a 39 rokiem życia. Według statystyk ZUS na zwolnieniach częściej przebywały panie (56%) niż panowie.

Najczęściej absencję chorobową powodowały ciąża, poród i połóg – 18,7% (16,1 miliona dni), choroby układu oddechowego – 16,9% (14,5 miliona  dni), choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej – 14,8% (12,7 miliona dni) oraz urazy i zatrucia –  12,9% (11,1 miliona dni). Wśród kobiet przyczyną najdłuższej nieobecności była opieka położnicza związana z ciążą - 25,4%. U mężczyzn natomiast najczęściej pojawiały się zwolnienia w związku z ostrym zakażeniem górnych dróg oddechowych – 6,5%.

Przeciętnie zwolnienie lekarskie trwało 11,4 dnia. Najczęściej, bo w 35,8% przypadków, były to zwolnienia do 5 dni. Tylko 3,5% stanowiły zwolnienia jednodniowe. Prawie 27% zaświadczeń lekarze wystawili na czas 6 - 10 dni, a 32% - 11-30 dni. Dane te potwierdzają, że w bieżącym roku zwiększył się odsetek (o 1,9%) krótszych zaświadczeń lekarskich (tj. do 5 dni). Wzrosła również liczba zwolnień jednodniowych.

Wydatki na zasiłki chorobowe w pierwszym kwartale 2019 roku wyniosły 5,1 miliarda złotych. To wzrost o 7% do analogicznego okresu poprzedniego roku. Fundusz Ubezpieczeń Społecznych sfinansował zasiłki w kwocie ponad 3 miliardy złotych (wzrost o 2,7%). Natomiast pracodawcy i FGŚP na wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby wydali około 2 miliardy złotych (wzrost o ponad 14%).


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 xyz 2019-06-13 11:40
Ubezpieczeni w ZUSie chorują przeciętnie 9 dni krócej w roku niż np. w policji mimo że są z reguły kilkanaście lat starsi, wiec dajmy ludziom spokojnie chorować bo na pewno nie symulują.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.