W gabinecie burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego odbyło się  bardzo dobre i konkretn
Farma fotowoltaiczna w Zebrzydowicach...  Jest taki plan!

W gabinecie burmistrza Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyna Ormantego odbyło się  bardzo dobre i konkretne spotkanie  związane z budową farmy fotowoltaicznej na terenie zrekultywowanego wysypiska śmieci w Zebrzydowicach.  zapoznaliśmy się z ofertą firmy Arena Energy i propozycją dzierżawy terenu.

Zapadły już pierwsze ustalenia, a prace nad stworzeniem farmy zaczynają nabierać realnego kształtu. Burmistrz Augustyn Ormanty  rekomendował przygotowanie i opracowanie projektu, z którym w najbliższym czasie zapoznają się radni Rady Miejskiej, wysłuchano  także sugestii mieszkańca miasta Dawida Herbuta, który także jest zaangażowany w projekt.

Sprawna budowa farmy fotowoltaicznej będzie wymagała dobrej współpracy także ze Starostwem Powiatowym w Wadowicach i Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii, w którym już prowadzimy rozmowy.

Obszar na którym mogłaby powstać farma fotowoltaiczna to teren po byłym wysypisku śmieci w Zebrzydowicach, o powierzchni blisko 2 hektarów. Wspomniany teren idealnie nadaje się na taką inwestycje, o niewielkim nachyleniu i ukierunkowany na południe, dodatkowo warto pamiętać, że na tym terenie przez najbliższe 50 lat nie można budować dużych obiektów.

Nie można zapominać, że według rządowej strategii energetycznej „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.”, potencjał elektrowni fotowoltaicznych w naszym kraju ma w kolejnych latach intensywnie rosnąć, a mówi o tym między innymi rządowy dokument „Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu 2021-2030”.

Sama budowa farmy fotowoltaicznej będzie miała wiele korzyści, a największą z nich to efekt ekologiczny, a także edukacyjny.


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+4 #1 Inżynierek 2019-06-08 00:34
Inwestycja oczywiście godna pochwały. Mam jednak jedno ale, mianowicie: w jakim celu "propozycja dzierżawy terenu"? Czyli ,że co? Firma która wydzierżawi teren od gminy zyski ze sprzedaży energi elektrycznej zgarnie dla siebie i zapłaci za dzierżawę ? A nie lepiej, aby to właśnie gmina wzięła kredyt na panele, czerpała zyski ze sprzedaży energii i splacała przy tym ten kredyt? Zapytuję, bo może nikt się nie zastanawiał głębiej? Ktoś to policzył? Zapytuję, już z ostrożności po prostu, jestem uczulony na pośredników.
Myślę , że będąc radnym w pierwszej kolejności żądałbym wyceny i porównania pierwszej i drugiej opcji.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.