Liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt (m.in. czasowy lub stały) wydane w wojew
Rośnie liczba cudzoziemców w naszym regionie. Najwięcej jest Ukraińców

Liczba cudzoziemców posiadających ważne zezwolenia na pobyt (m.in. czasowy lub stały) wydane w województwie małopolskim osiągnęła 40 tysięcy osób. Zdecydowanie najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy. Dominują migracje czasowe związane z chęcią podjęcia pracy.

Jak informuje nas Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców, do głównych grup cudzoziemców  posiadających ważne zezwolenia na pobyt zarejestrowane w województwie małopolskim należą obywatele Ukrainy (20,8 tysięcy osób, Rosji (1,5 tysiąca osób), Włoch (1,4 tysiąca osób), Białorusi (1,3 tysięcy osób) oraz Indii (0,9 tysięcy osób). Największy wzrost w ostatnich latach dotyczy obywateli Ukrainy.

Prawie 64% cudzoziemców w województwie małopolskim posiadających zezwolenia na pobyt to osoby w przedziale wiekowym 20 – 39 lat, a około 20% w przedziale 40 - 59 lat. Przeważają mężczyźni – 24 tysiące osób (60%), w porównaniu do 16 tysięcy kobiet. Wśród najpopularniejszych typów dokumentów posiadanych przez obcokrajowców dominują zezwolenia na pobyt czasowy (maksymalnie do 3 lat) – 58%., zarejestrowany pobyt obywatela Unii Europejskiej - 23% oraz zezwolenia na pobyt stały – 15%.

Cudzoziemcy chcący osiedlić się i zalegalizować swój pobyt w Polsce składają w urzędach wojewódzkich wnioski o zezwolenia na pobyt. Osoby spełniające warunki wydania zezwolenia otrzymują dokumenty potwierdzające ich prawo pobytu w kraju. Najczęściej jest to karta pobytu lub dokumenty wydawane obywatelom państw Unii Europejskiej.

W całej Polsce ważne zezwolenia na pobyt posiada obecnie około 396 tysięcy cudzoziemców. Najwięcej z nich przebywa w województwie mazowieckim, gdzie swój pobyt zarejestrowało około 116 tysięcy osób. Kolejnymi najpopularniejszymi regionami wśród obcokrajowców są województwa: małopolskie (40 tysięcy osób), dolnośląskie (32 tysiące) oraz wielkopolskie (31 tysięcy).

Powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo np. na podstawie wiz.(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+8 #1 bezprzebaczenia 2019-06-06 22:31
Faktycznie, Ukrainiec z dziada pradziada!
Cytować
+2 #2 Cudzoziemiec 2019-06-07 07:22
No tak jak się Polakom nie chcę robić to musimy przyjeżdżać wam robić!
Cytować
+3 #3 Karol 2019-06-07 09:15
Cytuję Cudzoziemiec:
No tak jak się Polakom nie chcę robić to musimy przyjeżdżać wam robić!

Taaaaa a te ogłoszenia zatrudnię Ukraińca to Ukraińcy piszą dla jaj nie?
Znaleźć fajna pracę w tych czasach graniczy z cudem, a gdy już znajdziesz zwykla pracę (taka nie najgorsza i nie najlepsza, taka po srodku) to okaże się, że gówno płacą, że dają umowy zlecenie, a najlepiej jeszcze żebyś miał grupę inwalidzka i na pół etatu najlepiej...
Cytować
0 #4 Prawdosławny 2019-06-28 19:22
Ten kraj upada. Za chwilę będziemy się uczyć ukraińskiego. Już gazety drukują artykuły w tym języku. A wszystko było w imię szeroko pojętej ekonomii. Polski pracodawca nie da 3 zł podwyżki, bo będzie musiał zmieniać samochody co rok a nie co 6 miesięcy. Woli zatrudnić Ukra.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.