W Parku Miejskim trwa realizacja projektu "Wrota Beskidu Małego". Trwa remont m.in. alejek, przebudowana
Tak wygląda Park Miejski w Wadowicach po roku remontu

W Parku Miejskim trwa realizacja projektu "Wrota Beskidu Małego". Trwa remont m.in. alejek, przebudowana muszli koncertowej, kortów, które będą w zimie służyć za lodowisko a także rozbudowywana zostaje infrastruktura. Zobaczcie jak wygląda po roku postęp prac.

Nie da się ukryć, że Park Miejski w Wadowicach od dawna nie był wizytówką miasta. Zdewastowane alejki, wystające z asfaltu korzenie drzew, stara i niefunkcjonalna muszla koncertowa, rozlatujący się kopiec, czy zrujnowany  budynek byłej harcówki nie robiły dobrego wrażenia. To się zmienia. Od roku pracują tutaj z ciężkim sprzętem budowlańcy z firmy Krisbud z Trzebini, którzy realizują zadanie "Wrota Beskidu Małego".

Widać już sporo nowości: kopiec został naprawiony i prezentuje się świetnie, przebudowano również muszlę koncertową i widownie, korty, budynek starej harcówki i schroniska wyposażony został w olbrzymią przeszkloną część. Powstała siłownia na otwartej przestrzeni i kilka nowych placów zabaw. Alejki w większości mają już nową kostkę. Prezentuje się to całkiem nieźle.

Mimo, że wszędzie jest sporo ogrodzeń i tabliczek, że to ciągle teren budowy i wstęp wzbroniony, mieszkańcy spacerują tutaj, korzystając z placu zabaw czy gotowej infrastruktury.

Koszt całkowity remontu wyniesie około 10 milionów złotych, z czego gmina pozyskała 3,5 miliona ze środków Unii Europejskiej. Opozycja zarzucała burmistrzowi Mateuszowi Klinowskiemu, że wczesny projekt, który powstał jeszcze za czasów burmistrz Ewy Filipiak, miał kosztować 5 milionów i że został on w 2015 roku wyrzucony do kosza. Jak tłumaczył Klinowski, który w 2017 roku do niego powrócił, zwiększenie kosztów to wina prowadzonej przez rząd polityki gospodarczej: w branży budowlanej zabrakło rąk do pracy a ceny usług poszybowały do góry. Remont ma zakończyć się za kilka miesięcy.

Na jesień 2018 roku poseł Józef Brynkus złożył  doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przy uzyskaniu pozwolenia prawno-budowlanego a które według niego jest niezgodne z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla gminy Wadowice dla obszaru centrum i śródmieścia. Prokuratura prowadzi śledztwo w tej sprawie.  Poseł twierdzi, że gmina rozbudowała blaszak (wiatę magazynową) na budynek zaplecza kortów. Starostwo Powiatowe w Wadowicach jeszcze pod sterami byłego starosty Bartosza Kalińskiego pod koniec sierpnia 2018 zatwierdziło taki projekt budowlany i udzieliło pozwolenia na budowę gminie.

Zobaczcie jak wygląda po roku remontu Park Miejski w Wadowicach:

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-36 #1 Bartek 2019-04-20 09:50
Nie zgodzę się z autorem tekstu. Park miał swoją duszę, te "wysjatace korzenie" z asfaltu, nadawały mu piękny charakter. Naprade mało jest takich parków, które mają swoją duszę. Wadowicki był do niedawna jednym z nich, ale teraz to będzie zwykły park jakich są setki w Polsce, i nie będzie się niczym wyróżniał na tle innych, ot park jak w każdym mieście. Mało wam idealnie równych chodzików w całym mieście? Nawet tą jedną małą oaze natury, przerabiacie w idealnie równe odmierzone od linijki ścieżki...
Cytować
+46 #2 Jol 2019-04-20 10:13
Taką miał duszę że strach było tam wchodzić
Cytować
-21 #3 dron 2019-04-20 11:03
To już nie jest park tylko zadrzewiony deptak z infrastrukturą od sasa do lasa i nie ma to już nic wspólnego z Wrotami Beskidów.
Cytować
-18 #4 Jacek 2019-04-20 11:26
Sądzę że znaleźli by się wykonawcy teź za 2 mln.zł i zrobili by to samo
Cytować
-23 #5 Edward 2019-04-20 12:14
Zapytam....a kto albo co zdewastowało budynek, korty ? Budynek to chyba ....czas, bo stał pusty 4 lata wiec niszczał . A dlaxzego pusty sobie stał? Trzeba by poprzedniego burmistrza zapytać. A korty....obawia m sie ze teraz będą zrujnowane. Zostanie jeden kort, bo na singlowym sie nie da grac, szopa stoi i mozna sie o nią zabic. A sama nawierzchnia kortow...nie byla piddana renowacji niestety....tak ze nie ma sie czym chwal8c za te 10 baniek !
Cytować
+19 #6 Aldona 2019-04-20 14:34
Park już wygląda świetnie, a będzie jeszcze lepiej po zakończeniu. W kawiarence będzie można usiąść i zjeść lody. Poczytać książkę na łące albo pójść z dziećmi na plac zabaw. Nowa muszla koncertowa z zapleczem jest szansa że ktoś zechce dać koncert. I super punkt widokowy w lesie na dole.
Cytować
+12 #7 Matylda 2019-04-20 15:14
Tony betonu wylane,powycina ne korzenie - tylko czekac az zaczna obumierac te stre piekne drzewa. Zaplecze przy muszli straszy! Az dziw ze ktos to zaprojektowal - betonowa buda z oknem.Jak to wygląda?!? Park mial charakter lasu,mial swoj klimat - za duzo chciano do niego upchnąc! Korty ceglane - zimą maja byc lodowiskiem? Nierealne! Po jednej zimie nie bedzie kortow. Ktoś nie ma wiedzy i wyobrażni i nie wie na czym polega przygotowanie powierzchni ceglanej. Fajnie ze pozyskano pieniadze na renowacje,rozbu dowe Parku ale trzeba robic to z glową i umiejetnie...
Cytować
-9 #8 jprdl 2019-04-20 15:59
masakra
to co zrobiono z parku definiuje słusznie minioną epokę burmistrza kanapki
Cytować
+8 #9 O 2019-04-20 16:50
Cytuję Matylda:
Tony betonu wylane,powycinane korzenie - tylko czekac az zaczna obumierac te stre piekne drzewa. Zaplecze przy muszli straszy! Az dziw ze ktos to zaprojektowal - betonowa buda z oknem.Jak to wygląda?!? Park mial charakter lasu,mial swoj klimat - za duzo chciano do niego upchnąc! Korty ceglane - zimą maja byc lodowiskiem? Nierealne! Po jednej zimie nie bedzie kortow. Ktoś nie ma wiedzy i wyobrażni i nie wie na czym polega przygotowanie powierzchni ceglanej. Fajnie ze pozyskano pieniadze na renowacje,rozbudowe Parku ale trzeba robic to z glową i umiejetnie...


Geniusze od Fabra z komisji przepuścili taki betonowy kolcek koło muszli. Masakra. Park oszpecony w samym sercu. Ta masakracja parku kosztowała ponad 10 mln złotych. To inwestycja nieudana jak rewitalizacja Placu Jana Pawła Niestety ta brzydota będzie nam towarzyszyć przez dziesięciolecia .
Cytować
+1 #10 Rom 2019-04-20 19:22
Ciekawe czy po skończeniu prac remontowych w parku dalej będzie się wchodzić po skosie od ul Karmelickiej/br ak schodów/.
Cytować
-11 #11 To nie park 2019-04-20 19:27
To już nie jest park tylko plac zabaw Klinowskiego ! ! ! Żenada ! ! !
Cytować
+2 #12 Inzynierek 2019-04-20 20:15
Panie O. Niestety tak się dzieje wtedy gdy mamy do czynienia z decyzjami pojedynczych osób i ich poronionych pomysłów. W sprawie tak istotnych inwestycji powinny być przeprowadzane referendum i konsultacje. A człowiek o inwestycjach dowiaduje się w momencie jak już wjeżdżają koparki i niszczą to co piękne. Ktoś chciał wydać pieniądze, a ktoś chciał na tym zarobic, kosztem przyrody.
Cytować
-4 #13 ja 2019-04-21 13:12
kolejne miejsce na mapie historii Wadowic zostało zniszczone, bo komuś plac zabaw pomylił się z parkiem. Ale takie są efekty oddania władzy w ręce do tego niepowołanych niedorosłych. Teraz czas na straż pożarną. Najlepiej nie obok, a na stadionie.
Cytować
-13 #14 Sens 2019-04-21 21:37
Klinu za park powinien siedzieć. I mógłby bo tak wynika z audytu. Ale chłopiec z Łączan boi się wyników audytu bo i sam jest umoczony w decyzje o parku
Cytować
-13 #15 x 2019-04-22 00:40
Ja tego parku nie lubiłam. Pomimo, że mieszkam prawie 40 lat w Wadowicach...by łam tam może 3-4 razy. Ten park, był dla mnie efektem grozy, gdzie śpią bezdomni, pijacy mają melinę i gwałciciel czeka na ofiarę.
Cytować
0 #16 Lol 2019-04-22 07:03
Cytuję x:
Ja tego parku nie lubiłam. Pomimo, że mieszkam prawie 40 lat w Wadowicach...byłam tam może 3-4 razy. Ten park, był dla mnie efektem grozy, gdzie śpią bezdomni, pijacy mają melinę i gwałciciel czeka na ofiarę.

Wyczuwam tu fobiczny strach do otaczającego swiata. Wie Pani ze większość wypadków zdążą się w domu?proszę udać się do psychologa no i zastanowić się czy gwalciciel wogole chciałby Panią zgwałcił.
Cytować
+11 #17 Zenek 2019-04-22 08:24
Jak ktoś chce natury,prostoty i korzeni to przecież Dzwonek jest blisko lub wiklina nad Sławą. Do Parku nie musi
Cytować
+8 #18 wiki 2019-04-22 14:31
a może mi ktoś wytłumaczy tak prosto łopatologicznie czemu tam nikt nie pracuje ? albo prawie nikt .zimy nie było,śniegu prawie wcale toż to powinno być już gotowe ,czyżby dobra zmiana wstrzymywała? ja się tylko pytam.
Cytować
+7 #19 Wadowiczanin 2019-04-22 21:42
Park fajny przynajmniej dzieci chcą teraz do niego iść bo jest po co tylko kto ustawiał te kamerki na alejki gdzie nic nie ma kamery powinni ustawić na obiekty place zabaw gdzie młodzież niszczy i robi posiadówki pijackie w altankach ,w ciągu dnia można spotkać grupy młodzieży chlejące po altankach i lejące pod drzewem obok i gdzie policja czy straż miejska po co te kamery by ławki pilnować ....
Cytować
+3 #20 koker 2019-04-23 03:54
A moźe mi ktoś przypomni czy tym miastem ktoś rządzi? Jeśli tak to ma obowiązek nadzoru nad tą rozbudową parku.jeszcze się taki nie urodził co wszystkim dogodzìł.A pamiętacie takiego kogoś z radnych co na miejscu parku chciał stawiać domy jednorodzinne ja pamiętam, tego byście chcieli?kończci e pisanie głupot -CZEKAMY NA PIĘKNY WYREMONTOWANY PARK PANIE BURMISTRZU. LICZY SIĘ KTO ZACZĄŁ ALE I TEN JAK SKOŃCZY.
Cytować
+7 #21 MACARY 2019-04-23 04:00
Do 10: tak zrobią ci tunel ,żeby cię deszcz nie zmoczył jak pójdziesz :-?
Cytować
+3 #22 z wadowic 2019-04-23 06:38
Cytuję Inzynierek:
Panie O. Niestety tak się dzieje wtedy gdy mamy do czynienia z decyzjami pojedynczych osób i ich poronionych pomysłów. W sprawie tak istotnych inwestycji powinny być przeprowadzane referendum i konsultacje. A człowiek o inwestycjach dowiaduje się w momencie jak już wjeżdżają koparki i niszczą to co piękne. Ktoś chciał wydać pieniądze, a ktoś chciał na tym zarobic, kosztem przyrody.
Nic ująć, można jeszcze zapytać, kto to to tak pięknie zaprojektował? Zwłaszcza klocek przy muszli koncertowej, bo kto się na tą dewastację zgodził to wiemy
Cytować
+7 #23 Spacerowicz 2019-04-23 12:54
Odnośnie "klocka przy muszli koncertowej" to może nie będzie tak źle, ma on na elewacji uchwyty do pergoli i cały ma być pokryty zielenią (bluszczem czy czymś takim) tak że sam budynek zniknie (w zamyśle projektu).
Cytować
+1 #24 ja 2019-04-23 14:50
Cytuję Spacerowicz:
Odnośnie "klocka przy muszli koncertowej" to może nie będzie tak źle, ma on na elewacji uchwyty do pergoli i cały ma być pokryty zielenią (bluszczem czy czymś takim) tak że sam budynek zniknie (w zamyśle projektu).

temu nawet bluszcz nie pomoże. Tony betonu w otoczeniu w sumie filigranowej konstrukcji drewnianej to chory pomysł
Cytować
+1 #25 aldi 2019-05-19 22:45
Byłam tam i naprawdę super jest czysto przyjemnie i chce się spacerować
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.