Innowacyjny system, który ma ograniczyć kradzieże sieci kolejowej tworzą PKP Polskie Linie Kolejowe S
Nowe technologie pilnują sieci trakcyjnej na kolei

Innowacyjny system, który ma ograniczyć kradzieże sieci kolejowej tworzą PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. współpracując z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. W ostatnim roku o 30% zmalała liczba dewastacji sieci trakcyjnej dzięki działaniom Straży Ochrony Kolei.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pracują nad innowacyjnym projektem. Zakłada on zbudowanie systemu komunikacji i powiadamiania o zdarzeniach z siecią trakcyjną. Działanie programu będzie oparte o specjalnie wypracowany mechanizm wychwytywania nieprawidłowości, tak aby ograniczyć liczbę fałszywych alarmów. Rozwiązanie ma dodatkowo zapewnić możliwość obserwacji przez całą dobę sieci trakcyjnej i systemem kamer termowizyjnych. To dodatkowo ograniczy ingerencje w sieć trakcyjną czyli zmniejszy zmiany i wyeliminuje przerwy w podróżach.

PKP PLK od czterech lat obserwują spadek kradzieży i prób kradzieży elementów sieci trakcyjnej. To oznacza mniej zmian w ruchu kolejowym i wygodniejsze podróże także na święta i weekendy. W 2018 roku zarejestrowane zostały 147 tego typu zdarzenia, natomiast w 2017 roku odnotowano 221 zdarzeń, co stanowi spadek kradzieży o ponad 33%. Porównując analogiczne okresy I kwartału roku 2019 do roku 2018 również PLK odnotowała mniejsze liczby tych zdarzeń o 38 przypadków (spadek zdarzeń z 63  przypadków w I kwartale 2018, do 25 w analogicznym okresie 2019 roku). Takie wyniki udało się uzyskać dzięki sprawnej pracy funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei i nowoczesnym rozwiązaniom zabezpieczenia sieci trakcyjnej.

Funkcjonariusze SOK nie ograniczają swojej pracy tylko do patroli szlaków kolejowych, kontrolują także skupy złomu w poszukiwaniu skradzionych elementów kolejowych. Takie działania przynoszą efekty - w ubiegłym roku przeprowadzono ponad 18 tysięcy kontroli miejsc, które przyjmują złom. Okazało się, że aż w 38 przypadkach znaleziono elementy kolejowe. Udało się odzyskać mienie PLK o wartości ponad 66 tysięcy złotych.

Również w powiecie wadowickim spadła liczba kradzieży i prób kradzieży elementów sieci trakcyjnej. Na czynnych liniach kolejowych nr 94, 97 oraz 117 przebiegających przez powiat wadowicki w tym roku nie odnotowano ani jednego takiego przypadku. Jeśli chodzi o nieczynną linię nr 103 łączącą Wadowice ze Spytkowicami i dalej z Trzebinią, to tu złodzieje ukradli już chyba wszystko co się dało... Rozkradzione resztki sieci trakcyjnej kilka lat temu ściągnęło samo PKP PLK.

Sieć trakcyjna  w Polsce znajduje się pod wysokim napięciem 3 tysiące volt. Człowiek nie ma szans na przeżycie, gdy dotknie elementów pod napięciem. Zabronione jest ingerowanie w konstrukcje sieci trakcyjnej i wkraczanie na tereny kolejowe. Sytuacje wymagające interwencji funkcjonariuszy SOK zawsze można zgłaszać na całodobowy numer alarmowy 22 474 00 00.


(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.