1004 uszkodzone budynki mieszkalne, 467 uszkodzonych budynków gospodarczych, 198 całkowicie zerwanych d
Poszkodowani po ostatnich wichurach mogą starać się o zasiłek

1004 uszkodzone budynki mieszkalne, 467 uszkodzonych budynków gospodarczych, 198 całkowicie zerwanych dachów na budynkach mieszkalnych i 85 na budynkach gospodarczych – to skala zniszczeń po ostatnich wichurach w Małopolsce.

Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie cały czas był i jest nadal w kontakcie z poszkodowanymi gminami. Osoby czy rodziny, które poniosły straty, mogą uzyskać wsparcie. W tym celu należy kontaktować się z właściwym gminnym ośrodkiem pomocy społecznej.

Pomoc w formie zasiłku celowego na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb w związku z koniecznością usuwania skutków zdarzeń mających znamiona klęski żywiołowej przyznawana jest w kwotach do 6 tysięcy złotych. Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać zasiłek do 20 tysięcy złotych, natomiast na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego wsparcie finansowe może wynieść do 200 tysięcy złotych. W przypadku budynków gospodarczych służących zaspakajaniu niezbędnych potrzeb osoby/rodziny wysokość pomocy wynosi maksymalnie do 100 tysięcy złotych, niezależnie od liczby uszkodzonych obiektów.
 
Gminy mogą starać się o pomoc z rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Po sporządzeniu listy uszkodzonych budynków samorząd przygotowuje wniosek o dotację na wypłatę zasiłków dla osób/rodzin poszkodowanych i kieruje go do wojewody. Kompletne i prawidłowo przygotowane wnioski wojewoda przekazuje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Gminy mogą również wypłacać zasiłki ze środków własnych, a następnie wnioskować o zwrot tych środków z budżetu państwa.
 
W wielu gminach trwa jeszcze szacowanie szkód i wnioski dopiero będą przygotowywane. Do dziś do Wojewody Małopolskiego wpłynęły 22 wnioski (najwięcej w ostatnich dniach) na łączną kwotę 851 571 złotych (m.in. z gmin: Stryszów, Gródek nad Dunajcem, Dobczyce, Szczucin). Wydział Polityki Społecznej MUW telefonicznie udzielał informacji dotyczących procedury ponad 20 kolejnym gminom, również z powiatu wadowickiego. 4 gminy (Tomice, Wieprz, Żegocina, Bochnia) wypłaciły lub w najbliższym czasie wypłacą pierwsze zasiłki ze środków własnych i zawnioskowały do Wojewody Małopolskiego o zwrot tych środków.

Większość wniosków wymagała korekty i uzupełnienia pod kątem wymogów wynikających z procedury. W tym przypadku trzeba czekać na ich uzupełnienie przez samorządy. Kolejne wnioski na bieżąco analizujemy.
 
W piątek (22.03) wojewoda małopolski Piotr Ćwik podpisał pierwszy wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji Joachima Brudzińskiego o uruchomienie rezerwy celowej budżetu państwa na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Kolejne takie wnioski będziemy na bieżąco przygotowywać.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.