W 2018 roku Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedziło ponad milion osiemset tysi
1,8 miliona pielgrzymów odwiedziło kalwaryjskie sanktuarium w ubiegłym roku

W 2018 roku Sanktuarium Pasyjno-Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej odwiedziło ponad milion osiemset tysięcy pielgrzymów. Najliczniejszą grupą są Polacy. Kalwarię chętnie odwiedzają Francuzi, Włosi, Amerykanie oraz Japończycy.

Jak poinformowało biuro prasowe Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, sanktuarium w ubiegłym roku odwiedziło ponad milion osiemset tysięcy pielgrzymów i turystów. Wśród nich  najwięcej przybywa z Europy, szczególnie z Francji, Włoch, Niemiec, Słowacji oraz Ukrainy. Kontynent amerykański najliczniej reprezentowali mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, natomiast Azję - Japończycy. Nie brakło pielgrzymów z innych odległych stron świata, jak Mauritius, Sri Lanka, Tajwan, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kuba, Liban, Kostaryka, Irak, Singapur, Benin, Portoryko oraz Filipiny.

Sanktuarium nawiedzili także: kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Konferencji Episkopatów Europy CCEE, kard. Robert Sarah, Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kard. Oswald Gracias, przewodniczący Episkopatu Indii, oraz kard. Giuseppe Versaldi, Prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.
 
Ilość pielgrzymów oprowadzonych przez przewodników sanktuarium: 195 307, ilość pielgrzymów korzystających z noclegów w Domu Pielgrzyma to 64 635 zaś ilość pielgrzymów zarejestrowanych przez klasztorną furtę i zakrystię to 1 050 614.

Jak w każdym roku, tak i w ubiegłym, najważniejszymi wydarzeniami były kalwaryjskie wielkie odpusty, które gromadzą tysiące pątników. Odpust Wielkiego Tygodnia, któremu towarzyszy Misterium Męki Pańskiej zgromadził na Kalwarii 170 tysięcy wiernych. Najwięcej spośród nich modliło się w Wielki Piątek.

Obserwowany jest wzrost wiernych odwiedzających sanktuarium indywidualnie i rodzinnie. W porównaniu do poprzedniego roku liczba odwiedzających sanktuarium wzrosła – informują zakonnicy w swoim komunikacie

Kalwaryjskie sanktuarium od ponad 400 lat jest jednym z ważniejszych miejsc kultu pasyjnego i maryjnego, łączy zarówno kult Chrystusa cierpiącego, jak i Matki Bożej. 1 grudnia 1999 roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO postanowił wpisać zabytkowy zespół architektoniczno-krajobrazowy i pielgrzymkowy (bazylikę, klasztor i Dróżki) w Kalwarii Zebrzydowskiej na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury.
 


 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+4 #1 ,apolityczny 2019-03-19 04:18
To sanktuarium powinno dofinansować biednym ludziom do piecy aby było czym oddychać w Kalwari zeb.czym te purpury tam oddychały?
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.