Ujawniły się osuwiska, które zagrażają brzegowi Jeziora Mucharskiego. Wody Polskie będą je zabezpi
Biorą się za osuwiska. Na dwa miesiące obniżą poziom wody Jeziora Mucharskiego

Ujawniły się osuwiska, które zagrażają brzegowi Jeziora Mucharskiego. Wody Polskie będą je zabezpieczać. Na dwa miesiące zostanie obniżony poziom wody w zbiorniku.

11 lutego tego roku został podpisany wniosek przetargowy na zabezpieczenie dwóch osuwisk: Ostałowa i Świnna Poręba.

Bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem dla PGW Wody Polskie. Wykonanie zabezpieczeń ustabilizuje grunty na stokach i pozwoli na ochronę dróg, mostów, zabudowań oraz infrastruktury technicznej zlokalizowanej wokół jeziora Mucharskiego. Dodatkowo, stabilizacja osuwisk wpłynie na zachowanie pojemności retencyjnej zbiornika, chroniącego okoliczne miejscowości i Kraków przed powodzią – informuje nas Magdalena Gala, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie

Potrzebę wykonania zabezpieczeń potwierdzają badania informujące, iż na tych obszarach, w stokach wzgórz w Karpatach Fliszowych częste jest zjawisko występowania ruchów masowych, które potęgowane są przez intensywne opady powodujące wezbrania wód gruntowych i wód powierzchniowych w rzekach i potokach.  Jako przykład Wody Polskie podają rok 2010, gdy zarejestrowano nasilenie się ruchów mas gruntowych na stokach w czasie majowych, ulewnych opadów deszczu.  

Również badania prowadzone na etapie projektowania zbiornika wodnego potwierdziły, że w miejscowościach Świnna Poręba i Ostałowa występują osuwiska, które zagrażają stabilności gruntów na terenie, który będzie stanowił brzeg dla zbiornika Mucharskiego. Osuwisko zostało zarejestrowane przez Państwowy Instytut Geologiczny.

Prace zabezpieczające potrwają 10 miesięcy. W ich trakcie, wymagane jest obniżenie piętrzenia zbiornika do rzędnej 295 metrów nad poziom morza. Niższy stan wody w zbiorniku, zgodnie z instrukcją, będzie utrzymywany przez około 2 miesiące.

Przypomnijmy, że budowę Zbiornika Świnna Poręba, czyli obecnego Jeziora Mucharskiego, bo taka jest jego oficjalna nazwa, rozpoczęto w 1986 roku na terenach usytuowanych w gminie Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Zbiornik rozciąga się od Świnnej Poręby do Zembrzyc na długości około 11 km. Ma pojemność ponad 160 mln m3 i powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu. Aby w ogóle spiętrzone wody Skawy utworzyły sztuczne jezioro, wybudowano zaporę. Jej wysokość w najwyższym miejscu wynosi 54 m, jej długość to 604 m, a szerokość korony 8 m. Kubatura nasypu wynosi imponujące 2,23 mln m3 zaś kubatura betonów 300 tys. m3! Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 2,5 mld zł.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+6 #1 Andrzej 2019-03-12 15:28
Piszecie, że obniżenie wody będzie do 295m n.p.m. A jaki poziom ma woda w zbiorniku aktualnie? Skawa większa płynie już od kilkunastu dni :)
Cytować
0 #2 loki 2019-03-14 11:09
Cytuję Andrzej:
Piszecie, że obniżenie wody będzie do 295m n.p.m. A jaki poziom ma woda w zbiorniku aktualnie? Skawa większa płynie już od kilkunastu dni :)

Rzędna maksymalnego piętrzenia - 312.00 m npm
Rzędna normalnego piętrzenia - 309.60 m npm
Rzędna minimalnego piętrzenia - 288.50 m npm
obniżenie wody będzie około 10 m npm.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.