Prawie 23 tysięcy płatników z regionu ma nadpłaty na swoich kontach w ZUS. W całym kraju to aż pona
Przedsiębiorco, sprawdź czy nie masz nadpłaty w ZUS

Prawie 23 tysięcy płatników z regionu ma nadpłaty na swoich kontach w ZUS. W całym kraju to aż ponad 1,6 milionów przedsiębiorców. Ci aktywni mogą pomniejszyć swoje kolejne płatności, nieaktywni mają 5 lat na wystąpienie o zwrot nadpłaconych składek.

Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż powinien. Taką nadpłatę ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości - jeśli istnieją. Jeżeli nie ma zadłużenia, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków lub wybrać zaliczenie ich na bieżące i przyszłe składki.

Jak informuje nas Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce, obecnie  w naszym województwie na kontach blisko 131 tysięcy  aktywnych płatników znajduje się ponad 201 milionów złotych nadpłat. Osoby, które zamierzają zakończyć prowadzenie działalności, najlepiej gdy złożą wniosek o zwrot nadpłaty jeszcze przed jej końcem. Co niezwykle istotne, nadpłaty widnieją również na kontach blisko 23 tysiące płatników którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat. Wysokość tych nadpłat to ponad 8 milionów złotych. Jeżeli więc przedsiębiorca zakończył już prowadzenie własnego biznesu i nie ma pewności, jakie było jego saldo w ZUS, warto odwiedzić placówkę Zakładu lub sprawdzić profil na Platformie Usług Elektronicznych. Internetowy dostęp przez PUE ZUS pozwalana na bieżąco kontrolować płatności na dowolnie wskazany dzień, jak i ostateczną weryfikację salda.

Zakład zwraca nadpłatę składek w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Nie warto z tym czekać, poniewaz po 5 latach od dnia wpłaty lub otrzymania zawiadomienia z ZUS nadpłata się przedawnia.

Wysokość nadpłat na kontach płatników w poszczególnych oddziałach ZUS w Małopolsce:

 

(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.