Podobno w marcu ruszy w końcu elektrownia przy zaporze Jeziora Mucharskiego. Tak poinformowała przedsta
W marcu ruszy elektrownia przy zaporze Jeziora Mucharskiego?

Podobno w marcu ruszy w końcu elektrownia przy zaporze Jeziora Mucharskiego. Tak poinformowała przedstawicielka Wód Polskich podczas sesji Rady Powiatu. Nie obyło się bez sporych emocji związanych z jeziorem.

W czwartek (21.02) podczas sesji Rady Powiatu radni mogli w końcu co nieco dowiedzieć się o aktualnej sytuacji Jeziora Mucharskiego. Na sesji pojawiła się dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Małgorzata Sikora, która odpowiedziała na kilka palących kwestii.

Najważniejsza z nich to to, że jeszcze w marcu ma się podobno odbyć w końcu uruchomienie elektrowni przy zaporze zbiornika. Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie wygrały aukcje w zakresie dostarczania energii i aktualnie prowadzone są prace rozruchowe.

Jak podkreśliła dyrektor Sikora, budowa Zbiornika Wodnego Świnna Poręba została zakończona, zasugerowała też aby używać oficjalnie zatwierdzonej nazwy Jezioro Mucharskie dla tej inwestycji. Trochę to niestety koliduje z tym, co mogli zobaczyć mieszkańcy tych terenów podczas zalewania: jezioro ma do dziś niewyczyszczone dno, zwłaszcza na odcinku od Zembrzyc do Dąbrówki, gdzie pod tonią skrywają się dziesiątki niewyciętych drzew... To chyba według zarządcy nie powinno chyba w niczym przeszkadzać, bo Jezioro Mucharskie pełni funkcję przede wszystkim przeciwpowodziową.

Radny Jan Gębala podkreślił, że mieszkańcom zależy aby zapobiegał on powodziom i mogli z niego korzystać rekreacyjno-turystycznie. Dyrektor Sikora poinformowała, że nie widzi przeszkód, ale wszystkie formalności muszą być załatwione a odpowiednie dokumenty przedłożone ministrowi. Podkreśliła również, że jeśli gminy chcą, aby zorganizować zorganizowane kąpieliska, gminy muszą wystąpić z wnioskami o zorganizowanie miejsc kąpielowych.

Gorąco zrobiło się podczas omawiania tematu zagospodarowania terenów wokół jeziora, co szczególnie interesuje wójtów Stryszowa, Mucharza i Zembrzyc, bo na terenie tych gmin rozciąga się zbiornik. Szczególne obawy miał radny Jan Wacławski, były wójt Stryszowa, który obawia się że Stryszów i Mucharz stracą ponad 10 milionów dotacji na ten cel. Jak poinformowała dyrektorka, została ona zobowiązana do przedstawienia ministrowi ekspertyzy wyszacowania gruntów, które mają być w ramach umowy użyczenia nieodpłatnie przekazane gminom na co najmniej 10 lat. Ekspertyzy wyceny gruntów skarbu państwa przyległych do Jeziora Mucharskiego na terenach gminy Mucharz i Stryszów muszą być sporządzone przez niezależnych ekspertów.

Póki co mamy więc niby otwarte jezioro z ustanowioną nazwą, regulaminem, który pozwala na nim legalnie pływać i się kąpać a także łowić ryby. Tyle, że możemy zrobić sobie krzywdę o rosnące w wodzie drzewo... Nie ma przy nim praktycznie żadnego sensownego kąpieliska i infrastruktury, żadnych punktów widokowych (korona zapory nadal nie jest udostępniona zwiedzającym...) a w ciągu kilku najbliższych tygodni być może ruszy elektrownia, która będzie dostarczać prąd...

Przypomnijmy, że budowę Zbiornika Świnna Poręba rozpoczęto w 1986 roku na terenach usytuowanych w gminie Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Zbiornik rozciąga się od Świnnej Poręby do Zembrzyc na długości około 11 km. Ma pojemność ponad 160 mln m3 i powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu. Aby w ogóle spiętrzone wody Skawy utworzyły sztuczne jezioro, wybudowano zaporę. Jej wysokość w najwyższym miejscu wynosi 54 m, jej długość to 604 m, a szerokość korony 8 m. Kubatura nasypu wynosi imponujące 2,23 mln m3 zaś kubatura betonów 300 tys. m3! Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 2,5 mld zł.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+11 #1 lump 2019-02-22 11:46
a w którym roku?
Cytować
+3 #2 Edo 2019-02-22 14:45
"""Podobno""" w marcu ruszy w końcu elektrownia przy zaporze Jeziora Mucharskiego ???
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.