Chrzanowski ZUS, pod który podlega również powiat wadowicki, po kontrolach w 2018 roku obniżył i cof
Po kontrolach blisko 400 cofniętych zasiłków chorobowych przez ZUS

Chrzanowski ZUS, pod który podlega również powiat wadowicki, po kontrolach w 2018 roku obniżył i cofnął świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa 394 osobom, na kwotę 4,5 mln złotych.

Zgodnie z przepisami Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi dwa typy kontroli: dotyczącą prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich. W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu lekarskim nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy. Przy drugim typie kontroli pracownicy ZUS sprawdzają, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem, a nie np. pracuje.

Jak informuje nas Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce, chrzanowski oddział ZUS, pod który podlega również powiat wadowicki, w efekcie kontroli przeprowadzonych od stycznia do grudnia 2018 roku wydał 394 decyzji wstrzymujących wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę niemal 2,8 mln złotych.

ZUS ma również obowiązek obniżenia podstawy obliczenia wypłacanego zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy u danej osoby ustał tytuł ubezpieczenia, czyli np. rozwiązała umowę o pracę lub umowa ta wygasła. Wysokość świadczenia jest ograniczana w takim przypadku do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Z tego powodu w ubiegłym roku ZUS w Chrzanowie obniżył wypłaty przeszło tysiac osób, w wysokości niemal 1,6 mln zł.

Do wprowadzenia obowiązkowego elektronicznego zwolnienia lekarskiego, co nastąpiło 1 grudnia 2018 r., każdy musiał w ciągu 7 dni od otrzymania zwolnienia przedstawić je pracodawcy. Jeżeli tego nie zrobił, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał obowiązek obniżyć o 25 proc. świadczenie za każdy kolejny dzień spóźnienia, począwszy od 8 dnia zwolnienia, aż do momentu dostarczenia zwolnienia. Z tego tytułu w poprzednim roku ograniczone wypłaty w Chrzanowie i gminach podległych pod chrzanowski oddział ZUS sięgnęły 32,2 tys. zł i dotknęły 513 osób. Od 1 grudnia, czyli od momentu uruchomienia obowiązkowych e-zwolnień, takie sytuacje nie mają już miejsca.


(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+5 #1 Bea 2019-02-08 17:19
No w końcu po tylu latach zabrali się za prace
Cytować
-1 #2 Ciekawski 2019-02-09 09:24
Niech PiS rządzi jak najdłużej!!!!
Cytować
+2 #3 Lok 2019-02-09 21:54
Cytuję Ciekawski:
Niech PiS rządzi jak najdłużej!!!!

Oni zaoszczedzili 4,5 bani a ty gowno będziesz z tego miał. Dziadu jesnienia pakujemy takich naiwniakow jak ty i razem z PiSkolegami wypuszczony w trójkąt bermudzki.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.