Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii uspokaja w sprawie jakości mięsa na terenie województwa ma
Służby weterynaryjne uspokajają w sprawie mięsa dostępnego w naszych sklepach

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii uspokaja w sprawie jakości mięsa na terenie województwa małopolskiego po aferze "Superwizjera" TVN udokumentowania produkcji z chorych i padłych zwierząt.

Kilkanaście dni temu po programie "Superwizjer" TVN wybuchła afera dotycząca jakości mięsa dostępnego w sklepach. Przypomnijmy, że dziennikarz tej stacji zatrudnił się w ubojni i udokumentował produkcję mięsa z chorych i padłych zwierząt, które powinny trafić do utylizacji, a były przerabiane na mięso przeznaczone do normalnej sprzedaży. Po emisji reportażu wszczęto śledztwo w sprawie zakładu znajdującego się powiecie ostrowskim na Mazowszu. Okazało się, że podobnie jest w wielu innych rejonach w kraju.

Od tego czasu w kraju trwają kontrole. Dotyczy to również naszego województwa jak i powiatu wadowickiego. Na dwie tony mięsa z chorych i padłych krów natrafiono również w Małopolsce - na terenie powiatu nowosądeckiego. Stąd obawy konsumentów dotyczące jakości mięsa w naszych sklepach. Służby weterynaryjne uspokajają.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w odniesieniu do towaru znajdującego się w zakładzie nadzorowanym przez Inspekcję Weterynaryjną całość wytworzonego produktu z udziałem zakwestionowanego surowca wołowego została oznakowana i zabezpieczona, a następnie przekazana do zakładu utylizacyjnego znajdującego się na terenie województwa małopolskiego. W odniesieniu do pozostałych kwestionowanych partii mięsa zostały ustalone listy dystrybucyjne wytworzonych produktów znajdujących się w handlu detalicznym, które zostały przekazane organom Inspekcji Sanitarnej. W jednym przypadku zakwestionowana partia surowca znajdowała się w dyspozycji podmiotu pośredniczącego w obrocie żywnością, w magazynach zlokalizowanych poza województwem małopolskim. W związku z powyższym o zaistniałej sytuacji został powiadomiony właściwy Wojewódzki i Powiatowy Lekarz Weterynarii celem podjęcia stosownych działań – czytamy w komunikacie Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Agnieszka Szewczyk-Kuty z 6 lutego tego roku.

Jak informują służby weterynaryjne, działania kontrolne wielokierunkowe kontynuowane są obecnie na poziomie wszystkich powiatów województwa małopolskiego (również powiatu wadowickiego) i dotyczą każdego etapu produkcji począwszy od kontroli zwierząt w gospodarstwie po zarobkowy przewóz zwierząt, pośrednictwo w tym obrocie, skup zwierząt, rzeźnie i zakłady przetwórcze."

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+4 #1 pis po jedno zło.. 2019-02-06 17:07
jakoś w to nie wierze ...

Aczkolwiek mam nadzieje ze te 8k cwoków trafi na to mięso ;)
Cytować
+1 #2 25 OH 2019-02-06 18:10
Przyglądam się tak tylko z boku, bo mnie ten problem nie dotyczy
Cytować
+6 #3 xxxx 2019-02-06 21:06
Powinni również wziąść się za du...y rolnikom którzy sprzedawali chore bydło odebrać dotacje itp.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.