W przyszłym roku rozpocznie się jedna z największych inwestycji w naszej gminie na przestrzeni ostatni
Kolej bierze się za remont linii kolejowej nr 117

W przyszłym roku rozpocznie się jedna z największych inwestycji w naszej gminie na przestrzeni ostatnich lat – modernizacja linii kolejowej nr 117 łączącej Kalwarię Lanckoronę z Wadowicami, Andrychowem i Bielskiem. Koszt przedsięwzięcia to ponad 100 milionów złotych.

Jak informowaliśmy niedawno, w lipcu ubiegłego roku PKP PLK ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i wykonanie robót na linii kolejowej nr 117 łączącej Kalwarię Zebrzydowską z Bielskiem Białą. Remont ma obejmować odcinek tej linii od stacji Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Wadowice, Andrychów aż do granicy województwa małopolskiego ze śląskim, od km 1,675 do km 31,046. Rozmowy w tej sprawie prowadził z koleją jeszcze poprzedni włodarz Mateusz Klinowski, który m.in zorganizował w magistracie spotkanie w tej sprawie.

Kolejowa rewolucja jaka się szykuje, ma ogromne znaczenie dla mieszkańców naszego powiatu. Przede wszystkim znacznie skróci czas dojazdu pociągiem do Krakowa, daje też zielone światło do uruchomienia do Wadowic czy Andrychowa Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, ale niestety, budzi również kontrowersje. Dobra wiadomość jest taka, że kolejowymi sprawami interesuje się też nowy włodarz.

Dlatego zaprosiłem do urzędu przedstawicieli #PLK, abyśmy mogli zapytać o szczegóły inwestycji i przedstawić im swoje wątpliwości. W zgłoszonych przez mieszkańców uwagach pojawiają się m.in. obawy związane z modernizacją wiaduktu w Kleczy Dolnej, czy likwidacją kilkudziesięciu przejazdów kolejowych – poinformował we wtorek (5.02) na Facebooku burmistrz Bartosz Kaliński.

Gmina Wadowice nie jest inwestorem tej inwestycji i większość strategicznych decyzji leży po stronie PKP PLK i GDDKiA.

Jak udało nam się jednak wynegocjować, będziemy uczestniczyć w naradach koordynacyjnych z wykonawcą, na których zamierzamy reprezentować głos naszych mieszkańców. Póki co wykonawca nie został jeszcze wyłoniony. W tej chwili trwa procedura przetargowa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem roboty budowlane rozpoczną się na początku 2020 roku – dodaje Kaliński.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-32 #1 Józef Brynkus 2019-02-05 22:19
Z PRZYKROŚCIĄ muszę stwierdzić, że będą to zmarnowane pieniądze. Linia ta nie wpisuje się - wg zamysłów aktualnie rządzących w żaden projekt komunikacyjny, Jestem na Słowacji i podczas rozmów z przedstawiciela mi Parlamentu słowackiego przedstawiciele polskiej większości parlamentarnej stwierdzili, że:
1. dla celów komunikacyjnych i transportowych planuje się rozbudowę linii Muszyna Zakopane, Via Carpathię. Powiat wadowicki, wraz z całym okręgiem 12 nie jest brany w ogóle pod uwagę w tych planach, także BDI
Cytować
+22 #2 Reks 2019-02-06 11:31
Zamiast wspierać remont linii 117 to pan który dostał zaufanie od wyborców aby cokolwiek było zrobione w naszym regionie to jest przeciwny Pan nie musi korzystać z kolei ale jest to alternatywa do zatłoczonej dk52 mówi się dużo o smogu a tu przeciw rewitalizacji kolej na całym świecie jest dotowana tylko w Polsce jest jakiś problem nie ważne kto jest przy władzy ale trzeba wspierać inwestycje w naszym regionie bo ich nie ma za wiele
Cytować
-10 #3 wiejedramatem 2019-02-06 11:40
@Reks
Proponuje na początek przypomnieć sobie o istnieniu czegoś takiego jak interpunkcja. Bez tego wypowiedź niestety traci jakikolwiek sens. Podobnie jak w Pana bądź Pani przypadku.
Cytować
+7 #4 Gościu 2019-02-06 19:22
Co będą w tym roku robić? Bo w tamtym roku wymieniali co dziesiąty podkład statystycznie i podsypywali klińcem też wtedy nazywali to modernizacją a pociąg jak jeździł 30 km/godzin. tak dalej jeździ.Moderniz acja dla mnie to wyprofilowanie zakrętów, ogrodzenie linii na terenie zabudowanym, założenie ramp na istniejących przejazdach,zli kwidowanie przejazdów niestrzeżonych i zwiększenie prędkości pociągu do co najmniej 80 km/godzin.Wybud owanie dodatkowych przystanków aby linia była dostępna dla większej ilości potencjalnych pasażerów.A nie taki pociąg jak teraz kiedy startujemy równo z Choczni a ja na rowerze szosowym jestem dużo wcześniej na dworcu w Wadowicach niż ciuchcia.
Cytować
+6 #5 sqrt123 2019-02-06 21:19
Wie ktoś, czy zamierzają przywrócić stację w Kleczy Górnej? Przydałoby się żeby poprawić czas na odcinku do Kalwarii.
Cytować
+14 #6 Kika 2019-02-07 08:19
Z przykrością muszę stwierdzić że pieniądze podatników na utrzymanie niektórych posłów wyrzucone są w błoto
Cytować
+9 #7 Xxx 2019-02-10 06:05
Co mieszkańcy mają do przebudowy wiaduktu przecież z niego nie korzystają tylko pociągi wygląda tak jak by własnością wiaduktu byli mieszkańcy kleczy jakieś jaja a co do przejazdów to powinno być ok 50 % skasowane niektóre prowadzą do nikąd albo do potoka tak jak w bulowicach są takie że za przejazdem jest płot albo zakazy jazdy mostów jakoś nie ma co 100 metrów i wszyscy dojada a tu jak zwykle w polsce problem nie robią źle narzekają a jak robią to jeszcze gorzej
Cytować
+3 #8 podróżny 2019-02-16 04:40
Przeczytajcie sobie jakie pisze głupoty płaski na w24 odnośnie rewitalizacji że na odcinku z kalwarii do andrychowa jest 93 przejazdy i będą 93 zlikwidowane wiekszj bredni nie czytałem napewno część bedzie zlikwidowana ale nie 100 procent płaski to nawet likwiduje na drogach krajowych przejazdy pojęcia nie ma co pisze robi tylko zamęt
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.