Prawie 2 tysiące  przedsiębiorców w regionie zachodniej Małopolski zgłosiło się do małego ZUS, w
514 przedsiębiorców w Wadowicach zainteresowanych małym ZUS-em

Prawie 2 tysiące  przedsiębiorców w regionie zachodniej Małopolski zgłosiło się do małego ZUS, w Wadowicach było ich 514. Termin na składanie dokumentów minął 8 stycznia. Następna szansa, na zgłoszenie chęci przystąpienia do małego ZUS, dopiero za rok.

Jak poinformowała nas Anna Szaniawska, regionalny rzecznik ZUS w Małopolsce, prawie 2 tysiące drobnych przedsiębiorców w regionie zachodniej Małopolski zgłosiło się do małego ZUS (w Chrzanowie – 411, w Olkuszu – 306, w Oświęcimiu – 448, w Wadowicach – 514, w Suchej Beskidzkiej - 299). W całej Małopolsce  12,8  tysięcy osób zadeklarowało chęć opłacania niższych składek w ramach małego ZUS, w kraju - 130 tysiące osób.

Termin na składanie dokumentów uprawniających do ulgi minął 8 stycznia. Drobni przedsiębiorcy, którzy przeoczyli ten termin, będą mogli skorzystać z ulgi dopiero za rok. Przed styczniem 2020 roku do małego ZUS będą mogły przystąpić tylko te osoby, które nabędą uprawnienia w trakcie 2019 roku np. osoby wznawiające wcześniej zawieszoną działalność gospodarczą.

Ostateczna liczba osób która skorzysta z małego ZUS może ulec zmianie.  Sama deklaracja przystąpienia do ulgi nie gwarantuje możliwości z skorzystania z niej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł zweryfikować czy danemu przedsiębiorcy mały ZUS faktycznie przysługuje, tzn. czy spełnił warunki przewidziane przepisami prawa.

Przypomnijmy, że z małego ZUS można skorzystać, jeśli w poprzednim roku kalendarzowym prowadziło się działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a działalność ta była zarejestrowana w CEIDG (dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej). Nie można w poprzednim roku kalendarzowym rozliczać się w formie karty podatkowej, ani korzystać ze zwolnienia z VAT. Z małego ZUS można skorzystać, jeśli przychody z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 63 tysiące  złotych w 2018 roku.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Normalność? 2019-01-18 10:58
Norweg już kombinuje z przekrętem po raz trzeci
Cytować
0 #2 Loko 2019-01-18 19:36
514 WARTO SIĘ PRZYJŻEC Z BLISKA ZE ZA 63TYŚ PRZYCHODU WYŻYJA CZYLI CO NIE MAJĄ ŻADNEGO RIZCHODU?? co za działalność prowadzą może podpowiedzą bo sam chętnie wypróbuję
Cytować
0 #3 xD 2019-01-18 23:54
szara strefa
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.