Miały być cuda na kiju a póki co jest niewyczyszczony zbiornik, nad którym nie bardzo jest gdzie wypo
Stryszów i Mucharz stracą unijne dotacje na inwestycje wokół zbiornika?

Miały być cuda na kiju a póki co jest niewyczyszczony zbiornik, nad którym nie bardzo jest gdzie wypoczywać, z oficjalną nazwą i regulaminem dla wędkarzy. Czy gminy położone nad Jeziorem Mucharskim stracą unijne dotacje na wodne inwestycje?

Rok temu gminy na terenie których zlokalizowany jest Zbiornik Świnna Poręba (a teraz raczej Jezioro Mucharskie...) pozyskały fundusze unijne  na stworzenie centrów rekreacji. Miały tutaj powstać m.in. plaże, pomosty, amfiteatry, boiska, miejsca piknikowe i inne cuda. Inwestycje w gminach Stryszów, Mucharz i Zembrzyce miały kosztować w sumie ponad 27 milionów złotych z czego 18 milionów to dofinansowania unijne.

Niestety gminy nie są właścicielami działek, na terenach których te inwestycje miały być wybudowane i nie mogą podpisać umów o dofinansowanie z marszałkiem województwa małopolskiego. Na początku ubiegłego roku ustalono, że gminy otrzymają umowy użyczenia terenów przez skarb państwa. Niestety do dziś nie zostało to zrealizowane a jeśli do końca lutego tak się nie stanie to  gminy Mucharz i Stryszów (powiat wadowicki) stracą dofinansowanie unijne w kwocie 11 milionów złotych zaś gmina Zembrzyce (powiat suski) 6 milionów złotych.

Sprawę poruszył na ostatniej sesji Rady Powiatu radny Jan Wacławski, były wójt gminy Stryszów, który zaproponował aby zaprosić przedstawicieli Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie czyli niedawno utworzonego tworu "Wody Polskie" oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i omówić w końcu na jakim etapie budowy (bo że jest on nieskończony, nie ma wątpliwości...) jest zbiornik.

Przypomnijmy, że "otwarty" w lipcu ubiegłego roku przez byłą już premier rządu Beata Szydło Zbiornik Świnna Poręba to trochę taka ładnie wyglądająca wodna atrapa. Mimo, że po roku w końcu zaprezentowano regulamin jeziora i można  w jego wodach legalnie się kąpać czy pływać kajakami, pontonami i żaglówkami, do dziś brak  jakichkolwiek sensownych przystani czy miejsc wypoczynku a samo jezioro ma do dziś niewyczyszczone dno, zwłaszcza na odcinku od Zembrzyc do Dąbrówki, gdzie z wody wciąż wystają korony drzew. Korona zapory także jest zamknięta dla zwiedzających, nie ma też żadnych punktów widokowych przy nowej drodze przez Gołębiówkę (która aż o to się prosi...) zaś wschodni brzeg jeziora jest kompletnie niewykorzystany, bo przebiega tu wał hydrotechniczny a przepiękny widok z drogi miedzy Zembrzycami a Stryszowem... zasłania wał linii kolejowej. Takie to mamy atrakcje...

Także elektrownia, która mogła by dostarczać zielonej energii dla Wadowic i okolic nie działa, bo rząd nie przyjął stosownej nowelizacji ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, co staje na przeszkodzie, aby "zieloną" energię z elektrowni w Świnnej Porębie sprzedawać. Łaskawie od 1 stycznia 2019 roku wprowadzono oficjalną nazwę Jezioro Mucharskie a kilka miesięcy temu pozwolono legalnie łowić ryby, prezentując regulamin dla wędkarzy...

Budowę Zbiornika Świnna Poręba rozpoczęto w 1986 roku na terenach usytuowanych w gminie Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Zbiornik  rozciąga się od Świnnej Poręby do Zembrzyc na długości około 11 km. Ma pojemność ponad 160 mln m3 i powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu. Aby w ogóle spiętrzone wody Skawy utworzyły sztuczne jezioro, wybudowano zaporę. Jej wysokość w najwyższym miejscu wynosi 54 m, jej długość to 604 m, a szerokość korony 8 m. Kubatura nasypu wynosi imponujące 2,23 mln m3 zaś kubatura betonów  300 tys. m3! Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 2,5 mld zł.(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+14 #1 pis po jedno zło... 2019-01-03 11:21
By żyło się lepiej...
Cytować
+14 #2 zorro 2019-01-03 12:09
Nagłośnić sprawe i niech wkroczy tutaj prokuratura, CBA i CBŚ. A rzgw i nie tylko powinno przeprosić mieszkańców trzech gmin za kłamstwa i to w żywe oczy.
Cytować
+12 #3 motyka 2019-01-03 13:55
Dokładnie, sprawa powinna być poruszona na szczeblu nie gminnym i wojewódzkim ale państwowym czyli premier-sejm-pr ezydent.
Olewactwo RZGW da się wytłumaczyć jedynie tym, że pewno żaden ważniak nie ma tam interesu prywatnego tj działki, hotelu itp
Taka szansa na rozwój zawalona to tylko w nszaym kraju możliwa
Cytować
+4 #4 Obserwator 2019-01-03 14:56
Brawo dla gminy mucharz.!!!!i niesamowitego krola Waclawa .proponuje wieksza odprawe dla bylego wojta nieroba!
Cytować
-2 #5 obserwator 2019-01-03 21:25
Cwaniak Wacławski teraz okropnie zabiera okropnie głos w temacie Jeziora Mucharskiego... Mógł dalej być Wójtem i działac w tym kierunku to uciekł do powiatu. Ciekawe dlaczego tak bez walki odszedł.Czyżby coś pod dupką zaczęło sie palić.Jak było kręcenie lodów to i tak cię Janie znajdą. Miał pole do popisu jak był wójtem...Przez 25 lat wójtowania tylko cmili ludzi razem a Wadolnym i bajki opowiadali i nic dobrego dla mieszkańcow w temacie zapory nie zrobili..Teraz pobrali duże odprawy i się smieją...Wacław ski nawet sie nie przyznał o wysokosci odprawy...
Cytować
+3 #6 Ochódzki 2019-01-03 23:05
To jezioro to miś. Ty wiesz po co ten mis? On otwiera oczy niedowiarkom! To nie jest nasze ostatnie słowo mówimy! To muś na miarę naszych możliwości! A na końcu zrobi się protokół zniszczenia. I im on jest droższy.....

A naprawdę Wacław W. Już nie jest wójtem Mucharza?
Cytować
+5 #7 mieszakańcy 2019-01-04 09:34
Ja napisze to w imieniu wszystkich mieszkańców czego sie domagamy:
-Ukarać winnego lub winnych którzy kazali napełniać zbiornik woda skoro nie był przygotowany pod zalanie.
-Ukarać osobe oraz osoby którzy nie dopilnowali tego, żeby posprzątać pozostałości po budowie(mam namyśli pania tarnowska) i nie tylko.
-Pociągnąć do odpowiedzialnoś ci karnej osoby które kłamali, oszukiwali w prasie i nie tylko o tym ze wszystko jest ukończone że teren zbiornika został posprzatany.
- Na koniec domagamy sie dlaczego do dnia dzisiejszego nie działa elektrownia na zaporze? Zbiornik miał być napełniony wodą tylko dlatego ze mieli przeprowadzić test turbin.Mineło 2 lata i co?????!!!!!NIC !!!!.
-Dlaczego tak cięzko przekazac tereny gmina aby mogli zagospodarować teren wokół zbiornika?
Mysle że w końcu doczekamy sie odpowiedzi na te pytania, ale tak szczerze. No i że bedzie to w końcu prawda a nie kolejne kłamstwo.
Cytować
+2 #8 ds 2019-01-04 12:33
Nie trzeba byc orłem by wydedukować że gminy zostały zrobione w ciula przez dobra zmianę.Centrali zacja i socjalizm nie służą rozwojowi.Elekr ownia na zaporze tez nie ruszy .Lepiej spalać ruski węgiel.Taka to politka tych pozal się Boże zbawców Polski.
Cytować
+2 #9 Obserwator 2019-01-04 13:04
Waclawie Krolu mam nadzieje ze ktos w koncu rozliczy Cie z wszystkich klamstewek jak mozna zniweczyc tyle lat i tyle mozliwosci dla rozwoju calej gminy to potrafi tylko krol waclaw i jego pazie.
Cytować
0 #10 obserwator 2019-01-04 17:22
Dokładnie...zni szczył całą Gmine...tyle hektarów zostało sprzedane pod budowe zapory za grubą kasę i nigdzie tych pieniędzy zainwestowanych nie widać...skonsum owane przez urzedników Gminy i niektórych radnych gminnych pupilków jak to zostało fajnie nazwane króla wacława...A rozliczyć by pasowało...
Cytować
0 #11 Wacek 2019-01-04 19:30
durny popisowski bełkot - winni, winni, rozliczyć ,pozabierać , karać , karać - a coscie sami zrobili - paliwo kradzione od operatorów koparek i sprzetu cięzkiego kupowali. i pasowałoby aby ta budowa trwała wiecznie.
Cytować
+4 #12 Robert 2019-01-04 22:23
Ktoś czeka na dużą łapówkę żeby przekazać ziemie gminom? Osoby które będą odpowiedziwlne za stratę dofinasowania przez gminy powiny stanąć przed sądem z zarzutem działania na niekorzyść państwa
Cytować
+2 #13 ext 2019-01-04 22:50
Czy na koronie zapory albo w centrum Wadowic powstanie aleja z popiersiami wszystkich polityków którzy lansowali się na tej zaporze od początku jej budowy? Byłaby już całkiem długa i ciekawa, a wygląda na to że to nie koniec tej fascynującej przygody.
Cytować
+2 #14 Wac-ek 2019-01-05 08:18
Nagłośnić do telewizji TVN lubi takie sprawy
Nie ani gardiasz bo to nie przejdzie.Tam tylko dla nich ważne pokazują.Wy ludzie z tamtych okolic WALCZCIE
Cytować
+1 #15 Tomasz 2019-01-05 17:48
Cytuję zorro:
Nagłośnić sprawe i niech wkroczy tutaj prokuratura, CBA i CBŚ. A rzgw i nie tylko powinno przeprosić mieszkańców trzech gmin za kłamstwa i to w żywe oczy.


Nic nie nagłośnią ponieważ zbyt wiele osób dorobiło się na budowie zapory z każdej opcji politycznej.
Cytować
+2 #16 zorro 2019-01-06 09:10
Cytuję Tomasz:
Cytuję zorro:
Nagłośnić sprawe i niech wkroczy tutaj prokuratura, CBA i CBŚ. A rzgw i nie tylko powinno przeprosić mieszkańców trzech gmin za kłamstwa i to w żywe oczy.


Nic nie nagłośnią ponieważ zbyt wiele osób dorobiło się na budowie zapory z każdej opcji politycznej.

No tak zgadza sie, ale to juz inny temat.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.