Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie: zachowajmy ostrożność przy ich użyciu. Większość jest p
Drukuj
Sztucznie ognie w Sylwestra i Nowy Rok. Służby uczulają, aby używać ich z głową

Petardy, rakiety, baterie, rzymskie ognie: zachowajmy ostrożność przy ich użyciu. Większość jest prawidłowo wykonana i oznakowana, ale nieprzestrzeganie zasad może doprowadzić do wypadku. Służby przypominają  o zasadach bezpiecznych zakupów i używania fajerwerków.

W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie na terenie Unii Europejskiej dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa.

Jak informują statystyki, 80% ofiar stanowią mężczyźni w wieku 19-50 lat. Najczęstsze obrażenia to oparzenia i skaleczenia głowy i rąk, urazy oczu i uszkodzenia słuchu. O zgodność wyrobów pirotechnicznych z wymaganiami przepisów dbają Służba Celna i Inspekcja Handlowa. Pierwsza kontroluje produkty importowane do UE, zatrzymując na granicy towar, który nie spełnia wymogów. Z kolei Inspekcja Handlowa stale sprawdza fajerwerki dostępne na rynku. Pamiętajmy, że fajerwerki są  materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją!

Przy zakupie sztucznych ogni sprawdźmy, czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych (pęknięcia, przerwania, wgniecenia, wybrzuszenia) oraz nie wysypuje się mieszanina pirotechniczna. Warto również zwrócić uwagę, czy elementy składowe są dobrze ze sobą połączone, nie przesuwają się i nie wypadają a lont jest zabezpieczony pomarańczową osłoną lub opakowaniem. Sprawdźmy też, czy podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi a instrukcja obsługi napisana jest w języku polskim i zawiera co najmniej: informację o sposobie odpalenia oraz niezbędne ostrzeżenia.

Upewnijmy się, że strzelanie w wybranym miejscu i czasie jest dozwolone. W wielu miejscowościach obowiązują  lokalne rozporządzenia, które ograniczają możliwość korzystania z wyrobów pirotechnicznych, np. tylko w noc sylwestrową. Czytaj instrukcje. Bezwzględnie przestrzegaj zaleceń producenta.  Zwróć uwagę na ostrzeżenia. Zachowaj bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylaj się nad ładunkiem - stań z boku i trzymaj źródło ognia w wyciągniętej ręce. Wybierz miejsce, w którym - korzystając z fajerwerków - nie zrobisz nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczysz. Sprawdź, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych nieletnim, użytkowanie fajerwerków w sposób niebezpieczny czy zakłócanie porządku zgłoś na policję. Gdy doszło do wypadku, wezwij służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Biznes:

Gmina Wadowice wybuduje nowe mosty: w Choczni, Kaczynie i Zawadce

Empol znowu będzie wywoził wadowickie śmieci? Tylko ta firma zgłosiła się do przetargu

Radni zadecydowali o przekazaniu nowej andrychowskiej spółce 1,5 mln złotych

Co dalej z południową obwodnicą Wadowic?

Kolejne drogi w gminie Wadowice po remoncie. W końcu da się po nich jeździć